Artykuł sponsorowany Styropian – jakie są jego rodzaje i jakie wybrać?

Styropian – jakie są jego rodzaje i jakie wybrać?

Ocieplenia domu są bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na poprawę izolacji termicznej w domu. Do ociepleń wykorzystuje się różne materiały o właściwościach termoizolacyjnych. Najczęściej są to wełna mineralna i styropian. Decydując się na ten drugi materiał musimy wybrać odpowiedni jego typ, ponieważ styropianu różnią się między sobą właściwościami. Zatem na co zwracać uwagę podczas wyboru styropianu?

Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Styropian, tak jak większość materiałów budowlanych ma wiele zastosowań. W związku z tym ich producenci oferują różnego rodzaju styropian do rozmaitych zastosowań. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć różnice między rozmaitymi typami styropianu. Przede wszystkim materiał ten spotykany jest w kolorze białym i szarym. Poza tym ich rozmiary często są inne od siebie, jednakże najczęściej spotykane to płyty o wymiarach 50 cm x 100 cm i grubości do 30 cm. Różnice w styropianie da się także zauważyć na podstawie innego sposobu wykończenia krawędzi bocznych.

Najczęściej mamy styczność ze styropianem białym, jednakże budowlańcy, w tym firma Cazer z Ostrołęki coraz częściej wykorzystują w swojej pracy styropian szary, inaczej nazywany grafitowym. Różne kolory styropianu oznaczają posiadanie innego współczynnika przewodzenia ciepła λ. Parametr ten ma najważniejsze znaczenie przy wyborze materiałów termoizolacyjnych. Styropian grafitowy cechuje się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Wybierając odpowiedni rodzaj styropianu do ocieplenia domu, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Im niższą wartość ma ten współczynnik, tym lepsze posiada właściwości termoizolacyjne. Jeśli chcemy sprawdzić ten parametr powinniśmy szukać na opakowaniu informacji oznaczonej symbolem λD – lambda deklarowana. Na rynku znaleźć można styropiany posiadające współczynnik λ w przedziale 0,045 – 0,030 W/(mK).Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu?

Podczas ociepleń domu za pomocą styropianu często zastanawiamy się, co ma duży wpływ na poprawę warunków cieplnych. Wielu z nas myśli, że grubszy styropian zapewni lepszą poprawę termoizolacyjną. Jednak grubość warstwy styropianu ma tylko pozorny wpływ na lepsze efekty cieplne. Grubszy styropian, który posiada większy współczynnik przewodzenia ciepła może być gorszym izolatorem termicznym od cieńszego styropianu posiadającego mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła.

Wybierając styropian, powinniśmy również zwracać uwagę na jego mechaniczną wytrzymałość na elewacji. Najważniejszym aspektem w tej kwestii jest odporność styropianu na rozrywanie. Powinna ona wynosić co najmniej 80 kPa. Aczkolwiek w ociepleniach ETICS zaleca się stosowanie styropianów o wartości minimum 100 kPa.

W zależności od tego, w jakim celu chcemy wykorzystać styropian, powinniśmy kupić odpowiedni jego rodzaj, bowiem każdy typ styropianu ma różne cechy, które sprawdzą się w innych zadaniach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas