Artykuł sponsorowany Spawarka inwertorowa - Jak działa i kiedy się ją stosuje?

Spawarka inwertorowa - Jak działa i kiedy się ją stosuje?

Chcesz kupić spawarkę i zastanawiasz się, jak działa spawarką inwertorowa? Świetnie! To doskonały rodzaj urządzenia do wielu zastosowań, warto więc przyjrzeć się mu bliżej. W poniższym tekście opisaliśmy sposób jego pracy, wady, zalety, a także cechy różniące go od innych rodzajów spawarek. Przekonaj się!

Co to jest spawarka inwertorowa?

Opisywane spawarki inwertorowe to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych urządzeń transformatorowych. Umożliwiają spawanie zarówno metodą MIG/MAG, jak i MMA/TIG. Stanowią dość zaawansowane technologicznie urządzenia, jednak nadają się zarówno do profesjonalnego zastosowania, jak i dla majsterkowiczów w domu. Z reguły spawarki inwertorowe cechuje praca skuteczniejsza od źródeł transformatorowych czy spawarek wirowych. Dodatkowo mają małe gabaryty i niewielką wagę, umożliwiają więc przenoszenie. Oprócz tego zalety spawarek inwertorowych to:

  • niski pobór mocy

  • krótki czas chłodzenia,

  • wysoka jakość spoin,

  • płynna regulacja prądu spawania,

  • możliwość pracy z agregatami prądotwórczymi,

  • dodatkowe funkcje znacznie ułatwiające pracę.

Spawarka inwertorowa – schemat działania

Zanim zdecydujesz się na zakup spawarki inwertorowej, poznaj jej schemat działania. Spawarka zasilana jest prądem przemiennym z sieci o częstotliwości 50 Hz. Następnie elektroniczny układ sterujący odpowiada za przetwarzanie prądu przemiennego w prąd stały i ponownie w prąd przemienny o częstotliwości 50 000 - 100 000 Hz w zależności od inwertera. Następne w transformatorze prąd AC znowu zostaje przemieniony w prąd DC, a napięcie wyjściowe obniżane jest do odpowiedniego poziomu, niezbędnego do zajarzenia łuku. Spawarki inwertorowe nazywane są też często prostownikami spawalniczymi. Jeżeli jednak chcesz spawać aluminium w metodzie TIG to wymagane jest spawanie prądem przemiennym AC. Spawarki, które mają taką możliwość, które na końcu przemiany w dodatkowym układzie zamieniają prąd wyjściowy w przemienny. 

Zarówno działanie, jak i obsługa są proste w spawarce inwertorowej. Schemat jej działania opiera się więc na przemianach prądu w taki sposób, aby zastosować daną metodę spawalniczą. Transformator dodatkowo pełni również funkcję separatora prądu spawalniczego od prądu z sieci. Dzięki temu komponent zapewnia Ci pełne bezpieczeństwo przy spawaniu i przedłuża żywotność dość drogiego urządzenia.

Rodzaje spawarek inwertorowych

Wszystkie spawarki inwertorowe dostępne na rynku z powodzeniem można podzielić ze względu na amperaż oraz metodę spawania. Jaka spawarka inwertorowa będzie odpowiadać Twoim potrzebom? Zapoznaj się ze specyfikacją różnych modeli. W obrębie pierwszego kryterium znajdziesz spawarki inwertorowe:

  • 160 A – niewielka moc świetnie nadaje się do spawania cienkich materiałów. Takie urządzenia są najczęściej wybierane przez domowych majsterkowiczów lub hobbystów;

  • 200 A – najbardziej uniwersalna grupa sprzętów. W odróżnieniu od spawarek inwertorowych 160 A pozwala na łączenie grubszych elementów;

  • powyżej 200A – z reguły takie spawarki inwertorowe przeznaczone są dla profesjonalistów lub do skomplikowanych prac spawalniczych. Z racji wyższej ceny rzadko są wybierane do użytku domowego.

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz także spawarki podzielone ze względu na metodę spawania:

  • MMA – rozpoczęcie spawania wymaga zastosowania specjalnych elektrod otulonych. Podczas pracy powstaje żużel do późniejszego usunięcia;

  • TIG – to rodzaj spawarki inwertorowej, do której potrzebne są elektrody nietopliwe, co pozwala spawać aluminium oraz wysokostopową stal. Warto również wspomnieć, że spawarkę inwertorową TIG z powodzeniem wykorzystasz do metody MMA;

  • MIG/MAG – urządzenia takie pozwalają łączyć wiele różnych materiałów, wymagają jednak osłony w formie doprowadzanego z zewnętrznego źródła gazu. Metoda stosunkowo prosta do opanowania przez osoby rozpoczynające przygodę ze spawaniem. 

Spawarka inwertorowa i spawarka transformatorowa – różnice

Największą zaletą tradycyjnych spawarek transformatorowych jest niewielki koszt napraw oraz zakupu. Nieskomplikowane konstrukcje cechuje niewielka awaryjność, zatem serwisowanie jest dość proste i stosunkowo rzadkie. Wiele modeli spawarek transformatorowych charakteryzuje się ponadto możliwością pracy w trudnych warunkach (kurz, wilgoć). Z drugiej strony są to duże urządzenia, które produkują nieco gorszą jakość spawu. Ze względu na cykl pracy 25-35%, czas na chłodzenie to czasem nawet 15 minut.

Spawarki inwertorowe są też nowsze technologicznie, a dzięki rozwojowi technologii IGBT pozwoliły na znaczną miniaturyzację. Dzisiaj spawarka inwertorowa o wadze 5kg potrafi mieć lepsze osiągi od spawarki transformatorowej o wadze 30kg. Sama charakterystyka spawalnicza źródła inwertorowego jest dużo lepsza od transformatorowego. 

Spawarki inwertorowe – czy warto?

Na pytanie, czy warto zaopatrzyć się w spawarkę inwerterową, odpowiadamy: tak! Największa zaleta, która zapobiega spadkowi popularności spawarek inwertorowych, to szerokie możliwości zastosowania. Taki sprzęt wykorzystasz właściwie do każdego rodzaju działań spawalniczych z różnymi materiałami oraz grubościami elementów. Wystarczy dobrać urządzenie odpowiednio do potrzeb. 

Przed zakupem zwróć uwagę na kwestie takie jak:

  • cykl pracy,

  • obudowa (wytrzymałość i szczelność),

  • zasilanie,

  • waga,

  • zastosowanie,

  • dodatkowe funkcje.

Dzięki temu znacznie szybciej dobierzesz urządzenie dopasowane do swoich potrzeb bez profesjonalnej pomocy fachowców. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami dokonasz właściwej decyzji, a wybrana spawarka będzie służyła Ci latami.

Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs, oferujący różne rodzaje spawarek oraz zestawy spawalnicze

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas