Artykuł sponsorowany Schody bolcowe i dywanowe - porównanie konstrukcji

Schody bolcowe i dywanowe - porównanie konstrukcji

Schody to element, który obecnie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Zależnie od potrzeb oraz gustu, można zdecydować się na różne typy schodów. Dlaczego obecnie tak popularne są schody bolcowe i dywanowe? Dowiedz się, czym się różnią, jak konkretnie są skonstruowane oraz gdzie najlepiej się sprawdzą.

Jaką konstrukcję mają schody bolcowe?

Wśród osób aranżujących domy lub mieszkania, dużą popularnością cieszą się schody bolcowe. Wynikać to może z faktu, że idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrza. Patrząc na ich konstrukcje można mieć wrażenie, że są „zawieszone w powietrzu”. Bardzo lekki wygląd zawdzięczają bolcom, które od strony wewnętrznej tworzą połączenia między stopniami, a od zewnętrznej są trwale zakotwione w ścianie. Użycie metalowych lub drewnianych wsporników jest gwarancją wytrzymałości. Schody bolcowe dzięki elementom nośnym takim jak policzki i balustrada sprawiają, że konstrukcja jest bezpieczna i stabilna. Co warto podkreślić, ich popularność wynika także z tego, że mogą być różnego typu – proste, kręte itp. Lekka konstrukcja schodów bolcowych to idealne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń, w których ten niezbędny element nie będzie przytłaczał, a doskonale je dopełniał.

Schody dywanowe – jaka jest ich konstrukcja?

Kolejne nowoczesne schody to schody dywanowe, które w przeciwieństwie do schodów bolcowych, nie są połączone bolcami. Brak nosków sprawia, że mają taką samą grubość stopni i podstopni.

Z kolei podobieństwem jest kotwienie w ścianie przy pomocy metalowych lub drewnianych wsporników, co odsuwa bieg schodów o 2-3 cm. Ponadto, schody dywanowe ze schodami bolcowymi łączy także wrażenie unoszenia się w powietrzu – podkreśla specjalista z firmy Wróblewski Design z Kalisza.

Schody dywanowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że wyglądają jak dywan, rozłożony na niewidzialnych stopniach, przez co konstrukcja wydaje się latać. Warto jednak podkreślić, że ta samonośna konstrukcja charakteryzuje się brakiem belek i płyt nośnych tj. policzków. Ponadto, chociaż konstrukcja daje wrażenie lekkości, to jednak stopnie są bardziej masywne niż w schodach bolcowych. Wśród dostępnych typów, najczęściej producenci tworzą schody proste, zabiegowe i wachlarzowe.

Warto jednak podkreślić, że niezależnie od rodzaju schodów, należy zadbać o to, by wykonawcy zrealizowali usługę poprawnie, a schody dawały komfort i bezpieczeństwo. Ponadto, warto poradzić się architekta wnętrz, jakie kolor, faktura oraz balustrada najlepiej sprawdzi się w określonym wnętrzu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas