Artykuł sponsorowany Różnice między kablem a przewodem

Różnice między kablem a przewodem

Potoczny, codziennie używany język często nie zwraca uwagi na różnice występujące pomiędzy kablem a przewodem. Dla wielu osób oba te elementy nie różnią się między sobą. Sprawia to, że wskazane pojęcia używane są naprzemiennie. Różnice są zauważalne dopiero w kontakcie z fachowcem tj. elektrykiem bądź elektronikiem. Wbrew pozorom między omawianymi przedmiotami można znaleźć wiele różnic. Na czym dokładnie polegają?

Pojęcia przewodu i kabla

Na samym początku warto przedstawić definicje przewodu i kabla. Konkretne uściślenie pojęć pozwala zrozumieć różnicę.

Przewód to element składający się z tzw. żyły. Jest ona wykonana z materiału przewodzącego – najczęściej miedzi bądź aluminium. Może mieć on postać drutu, linki bądź szynoprzewodu. Najczęściej jest on izolowany, aczkolwiek nie jest to wymagane. Te bez osłony znajdują zastosowanie w linii napowietrznej.

Specjaliści z Elektrotek sp. z o.o. wyjaśniają, że kabel to przedmiot zawierający jeden bądź kilka przewodów, które zamknięte są we wspólnej powłoce. Jest ona niezbędna – pełni funkcję izolacji, chroniąc zawartość przed wilgocią czy szkodliwymi substancjami. Co więcej, jej obecność pozwala zabezpieczyć użytkowników przed porażeniem prądem.

Jakie są więc różnice pomiędzy przewodem a kablem?

Z przytoczonych powyżej definicji można jasno wywnioskować, że każdy kabel może być przewodem, aczkolwiek nie każdy przewód może być kablem. Dla wielu kluczowe jest jeszcze znalezienie odpowiedzi na pytanie – jak można rozróżnić kable i przewody? Ważnym elementem rozróżniającym je jest ich zastosowanie. Zgodnie z opisanymi powyżej aspektami i właściwym ich wykorzystaniem należy dodać, że przewody z ochronną izolacją wykorzystywane są głównie jako element instalacji w pomieszczeniach. Z kolei kable z uwagi na swoją odporność i wytrzymałość na uszkodzenia świetnie sprawdzają się jako element systemów zewnętrznych. Co istotne – mogą być ukryte w wodzie i ziemi.

Ważnym elementem odpowiadającym za różnice jest także wspominana już kilkukrotnie izolacja. W przypadku kabli jej zastosowanie jest obowiązkowe z uwagi na warunki, w jakich są one wykorzystywane. Zróżnicowane miejsca ich montażu czy też ryzyko kontaktu ze szkodliwymi substancjami sprawia, że dzięki dodatkowej ochronie cały obwód ma wysoką gwarancję sprawności. Jeśli chodzi o przewód, to najczęściej jest on zaopatrzony w izolację, jednak nie jest ona tak istotna jak w przypadku kabla. Jak widać, na pierwszy rzut oka różnice mogą być niezauważalne, aczkolwiek istotne w wykorzystaniu omawianych elementów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas