Artykuł sponsorowany Rozbiórka wysokich budynków

Rozbiórka wysokich budynków

Proces wyburzenia budynków wymaga przede wszystkim wiedzy i umiejętności z zakresu budownictwa. Rozbiórka budynków musi zostać także dokładnie przemyślana oraz wymaga zastosowania odpowiednich maszyn. Trzeba podkreślić, że prawidłowo przeprowadzona rozbiórka wymaga również użycia takich metod wyburzania, które muszą być dobrane do specyfiki obiektu, czy jego położenia. Warto poznać metody rozbiórki budynków, aby móc wybrać odpowiednią.

Żuraw i kula

Jest to jedna z najstarszych metod rozbiórki budynków. Wykorzystuje się ją głównie do wyburzania wysokich obiektów betonowych, czy innych konstrukcji murowych. Rozbiórka opiera się na powtarzających się uderzeniach kulą w konstrukcję i tym samym miażdżenie budynku. Kula do rozbijania waży około 60 kilogramów. 

Jak podkreślają eksperci z firmy Grupa Tree: „Trzeba pamiętać, że tej metody wyburzania budynków można używać tylko wtedy, kiedy ma się wykwalifikowanych i doświadczonych operatorów dźwigów. W przypadku, kiedy operator nie trafi w budynek istnieje ryzyko przechylenia i przeciążenia dźwigu”

Wybierając tę metodę rozbiórki obiektu należy wziąć również pod uwagę, że przy jej stosowaniu wytwarza się dużo kurzu, wibracji oraz hałasu.

Koparka o wysokim zasięgu ramienia

Jest to metoda, którą stosuje się najczęściej w przypadku budynków, których wysokość przekracza 20 metrów. Wyburzenie przy użyciu tej metody polega na zastosowaniu maszyny bazowej typu koparka. Musi być ona wyposażona w długie ramię do wyburzania, składające się, na przykład z teleskopowego wysięgnika. Maszyna wyposażona jest w kruszarkę, nożyce, czy młotek. Są one przymocowane na końcu ramienia i dzięki nim możliwe jest wyburzenie budynku, które odbywa się od góry do dołu. Tym sposobem duże fragmenty konstrukcji są usuwane, a specjaliści rozkładają poszczególne kawałki i sortują je. Rozbiórki obiektów wykonywane tą metodą są wykorzystywane do rozbiórki budynków żelbetowych, murowanych, stalowych, czy mieszanych.

Rozbiórka przez implozję

Ta metoda polega na wykorzystaniu materiałów wybuchowych w celu wybicia głównych podpór budynku. Dzięki temu budynek burzy się od środka na zewnątrz. Wybierając tę metodę rozbiórki obiektów należy pamiętać, że właściwe rozmieszczenie ładunków wybuchowych oraz kolejność ich detonacji mają ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu można bezpiecznie i pomyślnie dokonać wyburzenia. Rozbiórkę przez implozję stosuje się najczęściej do wyburzania dużych budynków, czy kominów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas