Materiał Partnera Rodzaje tynków wewnętrznych

Rodzaje tynków wewnętrznych

Każdy z nas orientuje się mniej więcej czym jest tynk, oraz do czego on służy. Jednak niewielu potrafi rozpoznać i odróżnić od siebie poszczególne rodzaje tynków stosowanych wewnątrz domów oraz mieszkań, czy innych budynków. Najpopularniejsze oraz najczęściej spotykane w polskich nieruchomościach to tynki gipsowe, tynki wapienne oraz tynki cementowo-wapienne, ale zdarzają się też często osoby, które wolą pozostać przy starszych rodzajach, takich jak tynki gliniane. Czym różnią się od siebie te tynki i jakie są ich właściwości? 

Tynki gliniane

Tynki gliniane potrafią jako jedyne regulować samodzielnie wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ale raczej używa się go głównie do murów ceglanych do spoinami, ponieważ glina jest materiałem bardzo ciężkim i zazwyczaj nie nadaje się do rozprowadzania ręcznego.

Tynki cementowo-wapienne

Cementowo-wapienne tynki są produkowane z zdecydowaną przewagą ilości cementu nad ilością wapnia, ale istnieją również tynki wapienno-cementowe. Nadają się one do każdego rodzaju pomieszczeń, obojętnie czy suchych, czy wilgotnych. Z tego też powodu są one bardzo popularne i chętnie się z nich korzysta, jest to też stosunkowo nowoczesna technologia która po czasie jest doceniana na całym świecie. 

Tynki gipsowe

Gips bardzo szybko zamienia się w stałą postać i twardnieje na ścianie, a zatem trzeba rozprowadzać go w całości podczas maksymalnie jednego dnia. W tym samym czasie trzeba zdążyć go odpowiednio wygładzić, ponieważ potem może być już za późno na tego typu operacje i będziemy musieli go skuwać. Trzeba również uważać podczas szlifowania, ponieważ łatwo jest przesadzić. Stąd też tynki gipsowe są najczęściej wykorzystywane jedynie na niewielkich powierzchniach, w pomieszczeniach w których jest bardzo mało wilgoci.

Tynki wapienne

Tynki wapienne powstają z wapna hydratyzowanego, mineralnego kruszywa, oraz czasem barwników. Nie trzeba się spieszyć podczas nakładania tynków wapiennych, ponieważ są odporne na skurcz podczas schnięcia i nie zachodzi właściwie żadne ryzyko, że zaraz po ułożeniu popękają. Tynki cementowo-wapienne są bardziej wytrzymałe od zwykłych tynków wapiennych, które dodatkowo nie pękają po ułożeniu, ponieważ są odporne na wszelkiego rodzaje skurcze. Cementowo-wapienne tynki są idealne do nakładania jako kolejna warstwa, na inny, starszy tynk, zatem będzie to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacjach, które tego wymagają. Para wodna jest również swobodnie przepuszczana przez każdego rodzaju tynki wapienne, co ma szczególne znaczenie ze względu na umożliwienie regulacji w sposób naturalny wilgoci powietrza. Oznacza to również to, że są one idealną warstwą poprzedzającą wszelkie farby mineralne. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Usługi tynkarskie Paweł Żakieta która w swojej ofercie zawiera prace związane z tynkami.

Opracowanie:

Usługi tynkarskie Paweł Żakieta

Słubice , Chojaki 3

  • tel. 603 520 996

Podziel się