Materiał Partnera Rodzaje śrub oraz normy i klasy ich wytrzymałości

Rodzaje śrub oraz normy i klasy ich wytrzymałości

Śruby stanowią jeden z najważniejszych elementów łączących w konstrukcjach budowlanych, urządzeniach czy maszynach. Istnieje wiele rodzajów śrub, które różnią się między sobą wielkością i budową pod względem przeznaczenia i specyfiki łączeń. Wszystkie natomiast muszą spełniać określone normy i prezentować określoną klasę wytrzymałości. Możesz je nabyć zarówno przez Internet, jak też stacjonarnie, np. w hurtowni Metalex.

Normy śrub

Śruby są dzielone pod kątem norm jakie spełniają. Najważniejsze są trzy z nich. PN czyli Polska Norma, została opracowana w polskich instytutach. Normę DIN,  opracowaną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, spełniają np. śruby o stożkowym łbie z sześciokątnym gniazdem (DIN 7991). Jest jeszcze powszechnie znana norma ISO opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Każda śruba powinna być zgodna przynajmniej z jedną z wymienionych norm.

Klasy wytrzymałości

Śruby, jak wszystkie narzędzia i sprzęty, posiadają określony próg wytrzymałości, która jest zależna  od rodzaju materiału i zastosowanej technologii podczas produkcji. Chodzi tu przede wszystkim o rodzaj obróbki cieplnej. Parametrami, określającymi wytrzymałość śrub są: wytrzymałość na rozciąganie oraz granica plastyczności materiału, z jakiego wykonano śrubę. Wyróżnia się dziesięć klas wytrzymałości: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9 i 12.9. Śruby zazwyczaj wykonuje się ze stali węglowej, kwasoodpornej i nierdzewnej. W procesie produkcji poddaje się je obróbce plastycznej na gorąco i na zimno. Mogą zostać poddane obróbce wiórowej lub wiórowo-plastycznej. Dzięki poddaniu śrub hartowaniu osiągają one wysoki prób wytrzymałości.

Rodzaje śrub

Śruby, a właściwie ich rodzaje, różnią się między sobą rozmiarem, kształtem łba oraz kształtem gniazda (nie każda śruba musi go mieć). Wyróżnia się śruby z łbem: m.in. sześciokątnym (stosowane przy konstrukcjach narażonych na duże przeciążenia), czworokątnym, trójkątnym, grzybkowym, kulistym, walcowym, stożkowym, oczkowym czy z uchem (mogą służyć do holowania, gdy przeciągnie się przez nie linę). Kolejnym rodzajem są śruby posiadające trzpień równy średnicy gwintu, pasowany oraz zbliżony do średnicy gwintu. Są też śruby z końcem płaskim, ciętym, stożkowym, wgłębionym i soczewkowym, śruby z gwintem na całej lub części długości, śruby z gniazdem (np. sześciokątnym) i bez gniazda. Należy pamiętać, że każda śruba, tak samo jak kotwa czy wkręt, powinna być dopasowana do rodzaju materiału w jakim ma być osadzona. Możesz nabyć je osobno lub w zestawach. W Metalex dostępne są śruby w różnych rozmiarach. Dostaniesz tu także kołki, wkręty, kotwy, nakrętki czy podkładki pod śruby. A jak już masz śruby, to przydadzą się też wkrętaki, wkrętarki i inne narzędzia, zarówno ręczne i elektryczne, które możesz umieścić w swoim przydomowym warsztacie.

Opracowanie:

Metalex Firma wielobranżowa Sebastian Biesiadecki

Dąbrowa Górnicza , Laski 125A

Podziel się