Materiał Partnera Rodzaje kruszyw budowlanych

Rodzaje kruszyw budowlanych

Kruszywa, czyli sypkie materiały zarówno pozyskiwane w sposób naturalny, jak i sztuczny, znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętym budownictwie. Współczesna branża budowlana wymaga korzystania z trwałych i odpornych produktów na zaprawy, betony czy nawierzchnie drogowe. Jakie dokładnie wyróżniamy rodzaje kruszyw budowlanych i czym się one charakteryzują?

Kruszywa budowlane – co warto wiedzieć?

Kruszywa to materiały ziarniste, które mogą być pochodzenia naturalnego oraz sztucznego. Do pierwszej grupy zaliczamy kruszywa mineralne, które powstają na drodze procesów rozdrobnienia w wyniku erozji czy łamania skał. Pozyskane w ten sposób okruchy skalne stanowią największą grupę materiałów wykorzystywanych w budownictwie i składają się na nie m. in. piaski, żwiry czy otoczaki. W branży budowlanej wykorzystuje się również kruszywa pozyskiwane sztucznie, zarówno na drodze obróbki termicznej, jak również poprzez recykling odpadów. Do tych materiałów zaliczamy m. in. kruszywa hutnicze pozyskiwane z odpadów przemysłowych. Podział kruszyw obowiązuje nie tylko ze względu na sposób ich pozyskania, ale także z uwagi na kryteria, takie jak uziarnienie. Wyróżniamy tu kruszywa drobne, grube, a także wypełniacze i mieszanki.

Kruszywa budowlane mają wiele zalet. – Mówi przedstawiciel firmy transportowej Martrans, która oferuje m. in. transport i sprzedaż kruszyw. - Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Wysokiej jakości materiały powinny być odporne na ściskanie oraz ścieranie. Dzięki temu staną się ważnym składnikiem zapraw budowlanych, betonu i innych mieszanek.

Najpopularniejsze rodzaje kruszyw budowlanych

Jakie wyróżniamy najpopularniejsze rodzaje kruszyw budowlanych? Do najczęściej wykorzystywanych należy:

  • Piasek – uniwersalne kruszywo budowlane wykorzystywane przede wszystkim w produkcji betonu oraz tynków. Wyróżniamy piasek pierwszej klasy do produkcji betonu oraz drugiej klasy stosowany do podsypek konstrukcji, np. orurowania czy ław fundamentowych.
  • Żwir – wszechstronne kruszywo budowlane, z którego produkuje się betony, ale także wykonuje różnego rodzaju konstrukcje drenażowe.
  • Pospółka piaskowo-żwirowa – materiał sypki wykorzystywany w budownictwie drogowym, w konstrukcjach wiaduktów oraz mostów.
  • Kliniec – budowlane kruszywa dolomitowe stosowane do budowy dróg, utwardzania nawierzchni, a także innych robót budowlanych.

Oprócz tego na uwagę zasługują również kruszywa hutnicze, przy użyciu których produkuje się m. in. cement, a także kruszywa powęglowe, które wykorzystuje się do budowy dróg i nasypów. Dobrej jakości kruszywa to podstawa realizacji różnego rodzaju inwestycji budowlanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas