Artykuł sponsorowany Rodzaje kotew prętowych

Rodzaje kotew prętowych

Kotwy to konstrukcje nośne, które przenoszą siły rozciągające na nośną warstwę gruntu. Jak sama nazwa podpowiada – ich rolą jest zakotwienie (czy też zakotwiczenie) obiektu. Zastosowanie kotew gruntowych jest szerokie, ponieważ są to bardzo przydatne stabilizatory. Można je podzielić na stałe i tymczasowe ze względu na czas ich użytkowania. Zastosowany materiał cięgna jest z kolei bazą podziału na kotwy linowe oraz prętowe. Dowiedz się więcej!

 

Do czego potrzebne są kotwy prętowe?

Kotwy znajdują zastosowanie przy stabilizowaniu konstrukcji, np. ścian oporowych, a także zabezpieczają fundamenty, maszty i słupy przemysłowe, osuwiska, skarpy, zbocza i brzegi. Sposób ich montażu jest zależny od tego, czy mają być zastosowane na stałe, czy tylko tymczasowo oraz od tego, jaki rodzaj kotew jest używany.

Kotwy można podzielić według dwóch kryteriów. Pierwszym z nich jest czas użytkowania i tutaj występują kotwy stałe lub tymczasowe. Drugi podział jest uwarunkowany zastosowanym materiałem cięgna. Wyróżnia się kotwy linowe (zwane także splotowymi) oraz kotwy prętowe. Te ostatnie powstają najczęściej z gwintowanych żerdzi o przekroju rurowym.

 

Jakie są rodzaje kotew prętowych?

Jak mówi ekspert z firmy ADMA TRADE Adrian Bachorski, kotwy prętowe stałe służą tam, gdzie stabilizowana konstrukcja ma służyć przez długi czas. Takie kotwy składają się z wielu elementów. Przednią ich część tworzą osłona, nakrętka sferyczna, zatyczka, płyta oporowa oraz masa antykorozyjna. W środku znajdują się pręt gwintowany, zaczyn cementowy, a także rury osłonowe (gładka i żebrowana). W dolnej części mieszczą się dystanser i nasadka iniekcyjna.

Kotwy prętowe tymczasowe mają podobne części w górze i na dole, ale są pozbawione środkowych: masy antykorozyjnej, zaczynu cementowego i rury osłonowej gładkiej, a w ostatniej części brakuje nasadki iniekcyjnej.

Kotwy prętowe demontowalne są z kolei wyposażone w elementy, których stałe i tymczasowe nie mają, ale za to nie mają niektórych z części poprzednio wymienionych.

Kotwy z możliwością demontażu cięgna stalowego wyposażone są na końcu w element kotwiący oraz stopę kotwy, a te, w których można zdemontować odcinek swobodny, mają w części środkowej mufę oraz wąż termokurczliwy.

Kotwy prętowe, niezależnie od wybranego rodzaju, powinny być wykonane z solidnych materiałów, aby mogły zapewniać stabilność konstrukcjom. Zarówno pręt gwintowany, nakrętka, jak
i podkładka, czyli wszystkie części kotwy prętowej, muszą być mocne i spełniać najwyższe normy jakości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas