Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie obróbek blacharskich

Rodzaje i zastosowanie obróbek blacharskich

Obróbki blacharskie wykonuje się najczęściej w załamaniach połaci dachowej oraz na jej krawędziach. Dotyczyć mogą również obrzeży włazów, okien dachowych czy też kominów. W zależności od projektu dachu mogą być zrealizowane w wielu innych miejscach, w obszarze których pojawiają się elementy wystające poza obręb poszycia dachowego. Można więc stwierdzić, że są konieczne we wszystkich miejscach narażonych na przesiąkanie wilgoci.

Dlaczego wykonanie obróbki blacharskiej jest tak ważne?

Obróbki blacharskie mają za zadanie odprowadzić wodę z połączeń, styków i załamań znajdujących się na powierzchni dachu. Można wykonać je z różnego rodzaju materiałów, choć najczęściej stosuje się blachy stalowe ocynkowane, blachy cynkowe bądź cynkowo-tytanowe. Wiele firm wykorzystuje również blachy miedziane oraz aluminiowe. Samo dobranie odpowiedniego materiału nie jest wystarczające do wykonania wskazanych prac. Konieczne jest również wykorzystanie akcesoriów takich jak specjalne gwoździe, blachowkręty i zaciski, które pozwolą zamocować blachę bez konieczności wiercenia otworów.

Obróbki blacharskie wykonuje się m.in. na krawędziach kominów. Zrobione w takim miejscu, tworzą metalowy kołnierz, którego zadaniem jest zamaskowanie szczeliny pomiędzy ścianą komina a pokryciem dachowym. Jego głównym zadaniem jest uniemożliwienie wnikania wód opadowych po krawędzi.

Kolejnym przykładem ich wykorzystania są włazy dachowe i okna połaciowe. W zależności od producenta okien mogą być do nich dołączone gotowe kołnierze uszczelniające. Jeśli jednak nie zostały sprzedane w zestawie, konieczne jest wykonanie uszczelnienia przez profesjonalnego dekarza.

Warto również wspomnieć, że zrobienie obróbki blacharskiej jest niezwykle ważne w zakresie pasów nadrynnowych i podrynnowych, gdyż stworzone zabezpieczenie w kształcie litery L pozwala na oderwanie się kropli wody bez podciekania w stronę budynku.

Wiatrownica – ważna element obróbki blacharskiej

Wiatrownica, tj. blaszane zabezpieczenie szczytu dachu, jest jedną z ważniejszych obróbek blacharskich dotyczących każdego dachu spadzistego. Nie należy zapominać, że trzeba również zabezpieczyć wszystkie miejsca, w których dach łączy się ze ścianami i innymi elementami architektonicznymi. Specjaliści z firmy Zieliński Dachy wyjaśniają, że odpowiednie wyprofilowanie blachy płaskiej czy to trapezowej okalającej miejsca styku, pozwala skierować ściekanie wody po poszyciu dachowym, bez stykania się z powierzchnią ściany.  Jeśli połacie dachowe łączą się w kształt litery V, również wymagają zabezpieczenia przy użyciu odpowiedniej rynienki blaszanej, która skieruje zbierającą się wodę do ujścia. 

Na rynku jest dostępnych wiele gotowych elementów pozwalających na samodzielne wykonanie obróbki dachu. Sprawdzają się one jednak najczęściej w przypadku dachów o nieskomplikowanym kształcie. Wszelkie niestandardowe rozwiązania powinny być wykonane przez doświadczonego blacharza-dekarza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas