Materiał Partnera Rodzaje i budowa koparek

Rodzaje i budowa koparek

Przygotowanie do wielu prac budowlanych wymaga użycia koparki. To urządzenie służące do przeprowadzania robót ziemnych. Roboty takie polegają na oddzielaniu urobku i załadowywaniu go na maszynę transportową. Koparki znajdują szerokie zastosowanie. W zależności od ich przeznaczenia wyróżniamy różne rodzaje tych maszyn. Do czego przeznaczone są poszczególne typy koparek i jak są one zbudowane?

Rodzaje koparek

Ze względu na różne zastosowanie i miejsce wykonywania pracy przez urządzenie jakim jest koparka można wyróżnić ich trzy rodzaje: przedsiębierną, chwytakową i zbierakową. Pierwsza z wymienionych może być używana tylko na poziomie dna wykopu, ważne jest zatem przygotowanie odpowiedniego zjazdu w celu rozpoczęcia pracy. Koparka chwytakowa przeznaczona jest do wykonywania robót głębokich lub takich o małej średnicy, często wykorzystuje się ją do wykopu fundamentów pod duże budynki. Koparki zbierakowe mają szeroki zakres zastosowań, jednak najlepiej sprawdzają się podczas pracy na terenach dobrze nawodnionych. W  zależności od rodzaju potrzebnej do wykonania roboty ziemnej, zasadne będzie użycie do tego celu odpowiedniego typu koparki. Poza tym, koparki mogą być także wykorzystane do wyburzania, wykopów pod sieci kanalizacyjne, równania lub niwelacji terenu. Można także przeprowadzić inny podział koparek wyodrębniając minikoparkę i koparko-ładowarkę. Minikoparki to niewielkie urządzenia przeznaczone do mniejszych robót a koparko-ładowarki umożliwiają zamontowanie dodatkowego osprzętu, takiego jak różnego rodzaju łyżek, na przykład przeznaczonych do skarpowania.


Budowa koparki

Pomimo tego, że budowa koparki różni się w zależności od jej rodzaju, to możemy wyróżnić takie części, które posiada każda koparka. Zaliczamy do nich: podwozie oraz nadwozie, a także kabinę operatora i urządzenia sterujące. Podwozie jest zespołem elementów, które spełnia funkcję nośną maszyny, na nadwoziu zaś znajduje się jej silnik. Istotny jest także mechanizm jezdny danej koparki – najczęściej wykorzystuje się w tym celu tak zwane gąsienice. Niezwykle ważnymi elementami niezbędnym do prawidłowej pracy urządzenia są te składające się na jego osprzęt. Najważniejszym z nich jest odpowiednia łyżka do koparki, często stosuje się łyżkę skarpową. Trzeba również wziąć pod uwagę długość ramienia koparki. W przypadku jeśli będzie zbyt krótkie można zastosować dodatkowe ramiona. Budowa koparki jest tak zaprojektowana, by usługi nią wykonywane przebiegały sprawnie i bezproblemowo.

Koparki to maszyny wykorzystywane podczas wielu prac budowlanych. Kopalnia piasku ROBITY I oferuje wykonanie wielu usług za ich pomocą, między innymi takich jak różnego rodzaju wykopy, także te przeznaczone pod sieci kanalizacyjne. Można liczyć także na kompleksowe przygotowanie placu budowy i na spokojnie przystąpić do zamierzonych prac w odpowiednio przystosowanych do tego warunkach

Podziel się