Artykuł sponsorowany Remont dachu w świetle przepisów

Remont dachu w świetle przepisów

Każdy obiekt budowlany wraz z upływem czasu może częściowo stracić swoje pierwotne właściwości. Ich przywrócenie wymaga zwykle przeprowadzenia prac budowlanych w różnym zakresie. W niektórych przypadkach wystarczy zwykła naprawa, niekiedy potrzebny jest kompleksowy remont, a w jeszcze innej sytuacji konieczna jest całościowa przebudowa i modernizacja. Bardzo podobnie przedstawia się sprawa, kiedy w grę wchodzą prace związane z dachem.

 

Formalności przy prowadzeniu prac budowlanych

Najczęściej wymaganym rodzajem formalności związanych z prowadzeniem robót budowlanych jest zgłoszenie. W jego ramach należy wypełnić odpowiedni druk dostępny fizycznie w urzędzie, a także możliwy do pobrania z jego strony internetowej. Zgłoszenie powinno być złożone na minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. W dokumencie należy dokładnie opisać, kiedy zaczną się roboty, jakie czynności będą obejmowały, a także jakie technologie zostaną zastosowane – wylicza specjalista z firmy Dachlux, która jest dostawca pokryć dachowych.

Remont dachu ma na celu przywrócenie jego poprzedniej funkcjonalności. Prace z nim związane służą więc jedynie powrotowi do stanu poprzedniego. Dotyczy to takich prac jak wymiana całości lub części więźby dachowej, układanie pokrycia dachowego, docieplanie dachu czy montaż odwodnień.

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli przy okazji prac inwestor ma zamiar wprowadzić w budynku istotne zmiany. Może tu chodzić np. o podwyższenie ścianki kolankowej poddasza, zmianę kształtu czy kąta nachylenia dachu albo wybudowanie na nim lukarn.

W przypadku prac związanych z daleko idącą modernizacją niezbędne jest przedstawienie projektu budowlanego. Jest on wymagany przy nadbudowie, a także zmianach w konstrukcji budynku łączących się z przebudową, m.in. polegającą na wykonywaniu otworów w elementach konstrukcyjnych, wzmacnianiu ścian czy stropów np. przy zmianie pokrycia dachowego na cięższe.

 

Remont dachu – ze zgłoszeniem czy bez?

To czy prowadzenie prac związanych z remontem dachu wymaga zgłoszenia składanego w starostwie, zależy od tego, jakie dokumenty są dziś wymagane przy wznoszeniu takiego budynku.

W razie, gdy budynek znajduje się dalej od granicy działki niż 4 metry w przypadku ścian z otworami okiennymi i drzwiami lub 3 metry bez nich, zgłaszanie remontu dachu nie jest wymagane. W sytuacji, gdy budynek znajduje się na granicy działki, zamiar remontu dachu musi być zgłoszony w starostwie. Wymóg ten dotyczy więc wszystkich domów w zabudowie szeregowej, bliźniaków czy starszych budynków stojących obok siebie.

Warto pamiętać, że w przypadku prac, które wykraczają poza wymianę pokrycia dachowego, docieplenie czy naprawę konstrukcji więźby dachowej, tj. przy przebudowie lub nadbudowie konieczne jest dołączenie do zgłoszenia projektu budowlanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter