Artykuł sponsorowany Regeneracja i legalizacja wodomierzy – czy jest bardziej opłacalna niż wymiana?

Regeneracja i legalizacja wodomierzy – czy jest bardziej opłacalna niż wymiana?

Wodomierze jako przyrządy pomiarowe muszą być poddawane kontroli metrologicznej. Ich okres użytkowania wynosi 5 lat i po upływie tego czasu użytkownik ma dwa wyjścia – wymienić wodomierz na nowy lub zlecić procedurę ponownej legalizacji. Sprawdźmy, które wyjście jest korzystniejsze, biorąc pod uwagę kwestie techniczne i koszty.

Dlaczego trzeba wymieniać  lub regenerować wodomierze?

Wymóg wymiany / regeneracji wodomierzy jest podyktowany możliwością pojawienia się błędów pomiarowych wskutek dziłania niekorzystnych czynników środowiskowych, materiałowych, eksploatacyjnych oraz zużycia części składowych urządzenia.

Po upływie 5 lat wszystkie urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane (zregenerowane). Wskazania wodomierzy i ciepłomierzy stanowią podstawę do rozliczeń, dlatego podlegają tak szczegółowej kontroli prawnej i muszą spełniać restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa.

Regeneracja wodomierzy – jak przebiega?  

W czasie pięciu lat intensywnej eksploatacji na wodomierzach gromadzi się osad mineralny, który powoduje zużycie części mechanicznych. Dopiero po pozbyciu się osadu i wykonaniu pełnej regeneracji urządzenia można ponownie zalegalizować wodomierz i korzystać z niego przez kolejne lata. Usługa regeneracji i legalizacji wodomierzy jest wykonywana rutynowo przez firmy specjalizujące się w serwisowaniu oraz konserwacji wodomierzy i ciepłomierzy, takie jak Wodol Stanisław Pachura.

Pierwszym etapem prac jest demontaż wodomierza z sieci i dostarczenie go do punktu legalizacyjnego.  Przeciwnicy regenerowania urządzeń metrologicznych twierdzą, że cała procedura jest czasochłonna, a przez to nieopłacalna. Nic bardziej mylnego! W czasie wykonywania usługi klient otrzymuje wodomierz zastępczy z ważną cechą legalizacyjną, dzięki czemu nie dochodzi do zakłóceń w prowadzeniu działalności firmowej. Zlecenie jest realizowane partiami – określona liczba urządzeń jest wymieniana na jednostki zastępcze i tak aż do legalizacji wszystkich wodomierzy.

Co obejmuje regeneracja wodomierzy?

Regeneracja wodomierzy to wieloetapowa procedura obejmująca czyszczenie, regulowanie i precyzyjne uszczelnianie. W przypadku wodomierzy jednostrumieniowych często konieczna jest wymiana niektórych elementów mechanicznych ze względu na specyficzne warunki pracy i naprężania.

Pomimo tych wszystkich małych niedogodności regeneracja i legalizacja używanych wodomierzy zawsze jest atrakcyjniejsza cenowo niż zakup nowych wodomierzy i ciepłomierzy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas