Artykuł sponsorowany Recykling gruzu - na czym polega?

Recykling gruzu - na czym polega?

Tego, czym jest recykling nie trzeba praktycznie nikomu tłumaczyć. To dzięki niemu możliwe jest odzyskiwanie znacznej ilości surowców z odpadów. To w ogromnym stopniu przekłada się na poprawę stanu środowiska naturalnego. W normalnych warunkach, odpadki pozostawione samym sobie rozkładałyby się dziesiątki lat. Na czym polega recycling materiałów będących odpadem budowlanym i dlaczego jest tak ważny?

Czym dokładnie jest recycling gruzu?

Proces recyklingu umożliwia pozyskanie na nowo pewnej części surowców. Sam proces ma za zadanie odzyskać jak największą ilość pierwotnego materiału, który został przeznaczony do wyprodukowania danego przedmiotu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej segregacji. Recykling to również skuteczny sposób na:

 • zmniejszenie zużycia energii,
 • pozbycie się zalęgających w gospodarstwie zbędnych surowców oraz odpadów,
 • zmniejszenie obciążenia dla środowiska poprzez ograniczenie zużycia zasobów naturalnych,
 • przetworzenie zużytych produktów na nowy surowiec.

Dlaczego coraz większa liczba firm decyduje się na recycling gruzu?

Proces recyklingu gruzu ma nie tylko dobry wpływ na środowisko naturalne, z którego usuwane są zbędne odpadki. Przynosi on także wiele korzyści wszystkim firmom budowlanym. Specjalista z firmy P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska zauważa:

Dzięki jego wdrożeniu możliwe jest odzyskanie ponad 80% surowca zawartego w gruzie. Odpady tego typu są nieodłącznym elementem przebiegu prac związanych z wyburzaniem obiektów, a dzięki możliwości odzyskania ich części, uzyskuje się surowiec, który skutecznie może być wykorzystywany do np. podbudowy nowych fundamentów dla nowej inwestycji. Dzięki temu możliwe jest obniżenie jej kosztów. A to wszystko dzięki możliwości odzysku części surowca z poprzednich prac.

Recykling gruzu pozwala również na wykorzystanie odzyskanego materiału podczas prac związanych z budową nowych dróg, chodników. Może być on stosowany również jako element mieszanki przeznaczonej do wykonania asfaltu czy betonu.

Jak przebiega proces recyclingu gruzu?

Proces związany z recyklingiem gruzu nie jest skomplikowany i składa się z kilku podstawowych elementów. Możliwe jest wyróżnienie:

 • separowania pozyskanego materiału,
 • wstępnego sortowania,
 • kruszenia większych elementów,
 • separacji za pomocą magnesu, dzięki której możliwe jest oddzielenie elementów metalowych (np. pozostałości zbrojenia).

W celu przeprowadzenia efektywnego procesu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju kruszarek, których dobór uzależniony jest od rodzaju prac. Jest to o tyle istotne, gdyż konieczne jest dopasowanie jej wielkości do rodzaju surowca, z jakim będą prowadzone prace. Im większe elementy, z których pozyskiwany będzie surowiec, tym mocniejsza oraz większa maszyna będzie potrzebna.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kruszarek, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie procesu recyclingu gruzu oraz odzyskanie znaczącej ilości materiału.

Do kruszarek wykorzystywanych w procesie recyklingu gruzu zalicza się:

 • kruszarki szczękowe,
 • kruszarki udarowe,
 • kruszarki walcowe.

Zastosowanie każdej z nich umożliwia tak naprawdę właściwe prowadzenie prac.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas