Materiał Partnera Przygotowanie terenu pod budowę domu z ogrodem

Przygotowanie terenu pod budowę domu z ogrodem

Zaplanowałeś sobie dom z pięknym ogrodem? Nawet jeśli zleciłeś przygotowanie ziemi pod budowę sprawdzonej firmie, jest kila rzeczy, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem działań, a także w ich trakcie, aby w przyszłości twój ogród był naprawdę piękny. Samodzielnie dopilnuj prac ekipy, by wszystko przebiegło zgodnie z twoim życzeniem. Zapewni ci to minimalizację kosztów oraz możliwie najlepsze wykorzystanie gleby i roślinności.

Marzysz o pięknym ogrodzie i planujesz zabrać się za jego tworzenie zaraz po zakończeniu budowy? Powinieneś odwrócić kolejność. Prawidłowe przygotowanie terenu pod budowę może mieć znaczący wpływ na późniejsze zagospodarowanie ogrodu. Już na wstępnym etapie weź zatem pod uwagę kwestie, które sprawią, że założenie ogrodu przebiegnie sprawniej oraz pochłonie mniej pieniędzy.

Żyzna gleba i wykopy

W żyznej ziemi rośliny rosną o wiele lepiej i wymagają mniej pielęgnacji. W znaczącej mierze to właśnie od gleby zależy wygląd całego ogrodu. Warto pomyśleć o tym już na etapie budowy. Zadbaj o to, by z miejsca, gdzie ma stanąć budynek, zebrać hummus, czyli żyzną warstwę próchniczą. Należy ją zachować i po zakończeniu prac budowlanych po prostu rozłożyć na terenie przyszłego ogrodu. Pozwoli to zminimalizować koszta. Ziemię z wykopów pod fundament można przeznaczyć do kształtowania terenu, niwelowanie nierówności czy usypanie sztucznych skarp, jeżeli takie są zaplanowane.

Nawet gdy od założenia ogrodu dzieli nas wiele miesięcy, warto od początku pamiętać o tym, by zachować glebę w jak najlepszej kondycji. Podczas prac budowlanych i przed ich rozpoczęciem nie warto doprowadzać do zachwaszczenia terenu. Lepiej kosić chwasty, by nie dopuszczać do rozsiewania nasion – oraz nawozić ziemię. Wybrane rośliny usunięte z podłoża można przeznaczyć na kompost.

Podczas przygotowania terenu pod budowę domu warto zadbać o to, by zachować wybrane rośliny na działce. Piękne drzewa mają wpływ na wartość całej posesji. Dodają działce charakteru oraz klimatu. Rosną przez bardzo wiele lat, zatem nie warto się ich pozbywać, jeśli nie zakłócają koncepcji. Stare drzewa to skarby, które można ochronić podczas prac budowlanych. Niestety wymaga to ostrożności. Jak mówi ekspert firmy Ogrody I Ulice Piotr Janiga, podczas przygotowania terenu pod budowę warto zadbać o ochronę systemów korzeniowych drzew oraz roślin, których nie chcemy się pozbywać z działki. W razie gdy już dojdzie do uszkodzenia korzeni, należy je przyciąć i zabezpieczyć specjalnym preparatem.

Nie spodziewałeś się, że podczas przygotowania ziemi pod budowę można zrobić tak wiele z myślą o przyszłym ogrodzie? Teraz dzięki zdobytej wiedzy możesz zatrudnić doświadczonych fachowców i dokładnie przekazać im swoje życzenia odnośnie zagospodarowania terenu.

Podziel się