Artykuł sponsorowany Przygotowanie ścian do malowania: jak wybrać grunt pod farbę?

Przygotowanie ścian do malowania: jak wybrać grunt pod farbę?

Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania jest konieczne przed rozpoczęciem remontu. Odpowiednio dobrany grunt pod farbę sprawia, że podłoże staje się wzmocnione i wygładzone. Ponadto zwiększa ono swoją przyczepność, dzięki czemu emulsje dobrze przywierają do powierzchni. W efekcie pomalowana ściana ma jednolitą strukturę i kolor. Czym kierować się w wyborze preparatu gruntującego?

Rodzaje gruntów pod farbę

Wybór gruntu pod farbę zależy od stanu ścian, które zamierzamy pomalować. Im bardziej zniszczona i wymagająca powierzchnia, tym preparat powinien być silniejszy w działaniu. Najbezpieczniej unikać środków uniwersalnych i zdecydować się na produkt, który przeznaczony jest do określonego podłoża, na przykład betonu, tynku lub płyt gipsowych. Podczas zakupu produktu warto wziąć też pod uwagę właściwości klimatyczne wnętrza oraz cechy materiału wykończeniowego. W sklepach budowlanych dostępne są:

  • grunty wzmacniające – tworzą elastyczną i mocną powłokę pod farbę. Używane są do ścian bez dużych zniszczeń; 
  • grunty głęboko penetrujące – głęboko wnikają w powierzchnię, dzięki czemu ograniczają jej zdolność pylenia oraz chłonność. Sprawdzają się do mocno wyeksploatowanych ścian; 
  • grunty specjalistyczne – to produkty, posiadające dodatkowe właściwości, takie jak ograniczanie przenikania wilgoci lub zapewnianie ścianom paroprzepuszczalności. 

Do gruntowania najlepiej wybrać preparaty i artykuły malarskie zalecane przez producenta farby. Należy pamiętać, że pominięcie tego etapu prac wykończeniowych prowadzi do pękania i łuszczenia się powłok malarskich, powstania niejednorodnej struktury na ścianie oraz pojawiania się przebarwień kolorystycznych i widocznych pod światło „pasów” na powierzchni. Podczas samodzielnego remontu nie zapomnij też o tym, aby zachować odstęp czasowy między malowaniem a gruntowaniem, ponieważ środek gruntujący potrzebuje 24 godziny na aktywację swoich właściwości. 

Grunt czy farba podkładowa? 

Na rynku budowlanym wśród preparatów gruntujących dostępne są też farby podkładowe. Produkty wykorzystuje się podczas odświeżania powierzchni, które znajdują się w dobrym stanie

Według pracownika sklepu z artykułami malarskimi BAUSTER: farby podkładowe polecane są do niewielkich remontów, takich jak przemalowywanie ścian lub sufitów. W przeciwieństwie do bezbarwnych gruntów są zabarwione na biało i mogą być nakładane na pomalowane podłoże. Umożliwiają zmianę koloru z ciemniejszego na jaśniejszy

To ważne, aby nie używać gruntu do pomalowanych ścian, ponieważ ten środek nie wnika w taką powierzchnię, a jedynie osadza się na niej. Utrudnia to nakładanie pierwszej warstwy emulsji, a także zmniejsza jej siłę krycia. 

Warto zaznaczyć, że farby podkładowe nie tylko pozwalają na skuteczne odcięcie się od poprzedniej barwy podłoża, lecz także wyrównują różnice w fakturze i ukrywają niedoskonałości. Pomagają też w oszczędnej aplikacji emulsji, ponieważ ograniczają wchłanianie farb nawierzchniowych przez podłoże. W rezultacie przy zużyciu niewielkiej ilości produktu powstaje jednolita i trwała powłoka bez nieestetycznych smug.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas