Materiał Partnera Przygotowanie powierzchni do montażu płyt gumowych

Przygotowanie powierzchni do montażu płyt gumowych

Planując wykonanie bezpiecznej nawierzchni np. na placu zabaw, mamy do wyboru kilka możliwości. Obecnie oprócz nawierzchni wylewanych, producenci oferują klientom również elastyczną kostkę brukową oraz płyty gumowe z tworzywa SBR i EPDM. Zdecydowanie najłatwiejsze w montażu są płyty elastyczne, jednak aby wykonana z nich nawierzchnia spełniała swoje zadanie, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża.

Rosnąca popularność bezpiecznych nawierzchni w Polsce nikogo nie dziwi. Ich wykonanie jest proste i niedrogie, a w rezultacie otrzymujemy przestrzeń bezpieczną dla wszystkich użytkowników. Warto wiedzieć, że tego typu nawierzchnie nie tylko amortyzują ewentualne upadki, ale dodatkowo zapobiegają poślizgnięciom. Jak przygotować grunt pod ułożenie płyt SBR?

Przygotowanie podłoża pod montaż płyt gumowych

Płyty SBR mogą być układane na podłożu kamiennym, betonowym lub asfaltowym, istotne jest natomiast, by było ono równe. Jeśli plac nie jest przygotowany pod bezpieczną nawierzchnię, należy o to zadbać. W takiej sytuacji najłatwiejsze okazuje się wykonanie podsypki kamiennej.

Pierwszym krokiem jest korytowanie, czyli usunięcie na wyznaczonym obszarze gruntu i humusu. Przestrzeń należy wykorytować na głębokość ok. 25-30 cm, w zależności od grubości płyt i z uwzględnieniem dodatkowych warstw podłoża, o których powiemy w dalszej części tekstu.

Po usunięciu warstwy gruntu, przyszły plac zabaw należy otoczyć gumowymi obrzeżami. Ich rola polega z jednej strony na zapobieganiu przemieszczania się płyt w trakcie eksploatacji, z drugiej zaś na dodatkowej poprawie bezpieczeństwa użytkowników – mówi ekspert z firmy Flexizone.

Kolejnym krokiem przygotowawczym jest utworzenie kolejnych warstw podsypki. Na dnie wykopu należy umieścić ok. 5 cm warstwę odsączającą z piasku, dzięki której na bezpiecznej nawierzchni nigdy nie będzie zalegała woda deszczowa. Na warstwie piasku trzeba wysypać dolną warstwę podbudowy o grubości w granicach 3-6 cm. W tym celu wykorzystuje się kruszywo grubej frakcji. Ostatnią, górną warstwę podbudowy (ok. 5 cm) powinno stanowić kruszywo drobniejszej frakcji. Wysypaną powierzchnię należy wyrównać.

Montaż płyt gumowych

Sam montaż gumowych płyt jest bardzo prosty. Każda z nich na krawędziach posiada kołki i dziurki, umożliwiające łączenie poszczególnych elementów. Płyty układamy jak zwykłe kafelki, czyli jedna za drugą, bądź na tzw. zakładkę. W razie potrzeby, płyty można docinać. Miękki i elastyczny materiał nie przysparza problemów w docinaniu i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi – wystarczający będzie zwykły nożyk do tapet lub metalu.

Podziel się