Materiał Partnera Przegląd tynków – czym charakteryzują się zaprawy cementowe, wapienne i gipsowe?

Przegląd tynków – czym charakteryzują się zaprawy cementowe, wapienne i gipsowe?

Tynk gipsowy, cementowo-wapienny, a może na bazie wapna hydratyzowanego? Każdy z nich wyróżnia się konkretnymi właściwościami. Jeżeli nie wiesz, który rodzaj tynku najlepiej spełni twoje oczekiwania, koniecznie zapoznaj się z niniejszym zestawieniem.

Tynki cementowo-wapienne

Tynki występują w dwóch wariantach: cementowo-wapiennym i wapienno-cementowym. O wiele częściej spotykamy jednak wersję cementowo-wapienną, w której przeważającym spoiwem jest cement. Zastosowanie większych ilości cementu sprawia, że tynki są mocniejsze, wykazują zdolności do szybszego wiązania betonu oraz mogą być nakładane cieńszą warstwą. Tynki wapienno-cementowe są zdecydowanie mniej efektywne, bardziej porowate i wymagają nałożenia w grubszej warstwie. Tynki mogą być nakładane zarówno w suchych, jak i wilgotnych pomieszczeniach. Są bardzo uniwersalne i cechują się dużą przyczepnością. Istotną zaletą tynków z przewagą wapna jest możliwość rezygnacji z obrzutki cementowej zwiększającej przyczepność (dokładne zalecenia podaje producent).

Tynki wapienne

Głównym składnikiem tynków jest wapno hydratyzowane; w składzie znajdują się również kruszywa mineralne, domieszki i barwniki. Tynki wapienne są zdecydowanie łatwiejsze do nakładania – długo się wiążą, dzięki czemu istnieje możliwość korekcji w przypadku ewentualnych błędów. Są też odporne na zjawisko skurczu w czasie schnięcia, co niweluje ryzyko spękania zaraz po ułożeniu.
Co ciekawe, „słabość” tynków wapiennych może być jednocześnie ich zaletą. W przeciwieństwie do zaprawy cementowo-wapiennej mogą być nakładane na inne, stare tynki. W pracach budowlanych obowiązuje bowiem zasada, że tynk może być nakładany na inny tylko wtedy, gdy jest od niego słabszy.
Ogromną zaletą tynków wapiennych jest ich paroprzepuszczalność sprzyjająca utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza. Co za tym idzie tynki wapienne stanowią świetne podłoże pod farby mineralne.

Tynki gipsowe

Gips to jedno z najszybciej wiążących spoiw, dlatego jego nakładanie wymaga użycia agregatu. Biorąc pod uwagę szybkość wiązania musi być rozprowadzony i zatarty w ciągu jednego dnia. Praca z gipsem wymaga dyscypliny i doświadczenia – zbyt wolna obróbka może zakończyć się mozolnym skuwaniem materiału. W czasie szlifowania często dochodzi do powstawania nierówności, dlatego tak ważne jest zachowanie precyzji działań.
Niektóre rodzaje tynków gipsowych, oferowanych przez firmę remontowo-budowlaną Grzegorz Klimczak, zawierają dodatki, które spowalniają wiązanie spoiwa i sprzyjają ręcznej obróbce. Ten typ gipsu polecany jest wyłącznie do niewielkich powierzchni remontowych i znajduje zastosowanie wyłącznie w pomieszczeniach suchych.

Opracowanie:

Grzegorz Klimczak

Gralewo 16

Podziel się