Materiał Partnera Przebudowa i modernizacja zakładów przemysłowych

Przebudowa i modernizacja zakładów przemysłowych

Dzięki możliwościom technicznym rozbudowa zakładów przemysłowych jest dziś prostsza i wymaga mniejszych nakładów pracy, zwłaszcza jeśli zostały one przedstawione i uwzględnione w projekcie budowlanym i wykonawczym. Taki projekt pozwala oszacować zakres i koszt prac remontowych i kontrolować ich przebieg. Jak zabrać się za modernizację zakładów?

Rozbudowa zakładów przemysłowych to szansa na szybszą i większą produkcję, stworzenie przestrzeni magazynowej czy zaplecza socjalno-biurowego, które wcześniej nie istniały lub były niewystarczające. To szansa na budowę fundamentów pod maszyny przemysłowe, które powiększą tabor tych już posiadanych. Część prac jest wymagana przez przepisy prawa, część ma zwiększyć wydajność pracy. Projekt planowanych zadań powinien zostać przygotowany przez fachowców, takich, jakich znajdziemy w Pracowni Projektowej Profil. Zaoszczędzimy w ten sposób dużo czasu i nerwów.

Konstrukcje stalowe wewnątrz i na zewnątrz zakładów

Jedną z pierwszych zmian, jakie możemy wprowadzić to rozbudowa konstrukcji stalowych wewnątrz hal i zakładów przemysłowych. Zwiększa to ilość miejsca oraz bezpieczeństwo pracy osób tam zatrudnionych. Jest to też innowacja, która nie wymaga aż tak dużych prac budowlanych. Projekt architektów, jaki możemy otrzymać między innymi z biura projektowego Profil, może dotyczyć nowych estakad, konstrukcji wsporczych, pomostów i podestów obsługowych czy etażerek. Są to obiekty, które ułatwią przepływ pracowników, wykonywanie trudnych i często niebezpiecznych zadań, oraz zwiększą obszar do przechowywania składników, produktów czy surowców potrzebnych na bieżąco w produkcji. Duża część planowanych przemian w zakładach dotyczy również terenów zewnętrznych, a konkretnie rozbudowy wiat czy zadaszeń na terenie zakładów. Wiaty mogą służyć przechowywaniu surowców, ochronie produktów przed działaniem czynników atmosferycznych jak opady deszczu, śniegu, silny wiatr czy promieni słonecznych i zmiennej temperatury. Zadaszenia wpływają na komfort przechowywania produktów oraz przemieszczania się pracowników między budynkami użytkowymi. Mogą być wykonane z wytrzymałych blach, konstrukcji stalowych czy aluminiowych i tworzywa sztucznego. Wszystko zależy od rodzaju budynków i elewacji oraz zastanych rozwiązań i stanu technicznego dachów i zadaszeń.

Projekty fundamentów i przebudowa

Jeśli chcemy coś zmienić często mamy na myśli rozszerzenie parku maszyn i przygotowanie dla nich podłoża oraz fundamentów. To bardzo istotny punkt projektu, gdyż fundamenty pod maszyny przemysłowe wymagają dokładnego przygotowania i analizy: gruntów, rozmiaru i sposobu pracy maszyny, którą mają utrzymać, sąsiedztwa innych maszyn oraz budynków. Wszystkie czynniki mają wpływ na to, jakiego rodzaju fundamenty zostaną położone. Jednocześnie rozwój firmy może dotyczyć przebudowy związanej z postawieniem nowych lub modernizacją istniejących kominów, zbiorników czy silosów. Projekt takich konstrukcji wymaga analizy stosowanych materiałów, rozwiązań inżynieryjnych i sposobu postawienia ich na dostępnym terenie. Kluczem jest zachowanie spójności i zapewnienie współpracy nowych rozwiązań z tymi już istniejącymi. Zwiększa to efektywność i wydajność pracy zakładu.

Opracowanie:

Profil Pracownia projektowa Izabela Frąckiewicz

Płock , Kwiatka 36 lok. 11

Podziel się