Artykuł sponsorowany Prawidłowy montaż systemu rynnowego

Prawidłowy montaż systemu rynnowego

System rynnowy pełni bardzo ważną funkcję i jest niezbędny w każdym budynku – umożliwia bowiem odpowiednie odprowadzanie wody opadowej i roztopowej z dachu. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych produktów, dopasowane do konkretnych zastosowań. Aby jednak mogły służyć nam właściwie przez długi czas, konieczny jest prawidłowy dobór oraz montaż tych elementów. 

Na czym polega montaż orynnowania?

Jak zostało wspomniane, niezbędnym krokiem jest początkowo wybór rynny, dopasowanej do budynku. Pod uwagę bierzemy takie czynniki, jak wielkość przekroju czy też ilość spustów w ciągu rynnowym. Musimy dobrać także odpowiednie haki i w tym przypadku mamy do wyboru haki nakrokwiowe oraz doczołowe. Te drugie są znacznie łatwiejsze w montażu, a sam proces nie wymaga ingerencji w okapową część pokrycia dachowego. 

W przypadku rynien możemy zakupić produkty stalowe lub plastikowe. Najczęściej stosowane są rynny PCV, ponieważ charakteryzują się optymalną wytrzymałością w połączeniu z niską ceną. Podczas montażu bardzo ważne jest dokładne przycięcie na właściwą odległość. Konieczne jest również nałożenie uszczelek kształtek i posmarowanie ich środkiem poślizgującym. W przypadku kilku rynien, połączonych ze sobą, trzeba pamiętać o dylatacji, czyli zapewnieniu przestrzeni pomiędzy połączeniami. Kolejnym etapem jest montaż rur spustowych – elementy te mocujemy w obejmach odpowiednio dopasowanych do rynien przy dachu. Po zakończeniu montażu orynnowania warto sprawdzić, czy system działa prawidłowo – przeprowadzić test z użyciem kilku litrów wody. W sytuacji, gdy woda szybko przedostanie się przez system na ziemię, możemy mieć pewność, że orynnowanie zostało zamontowane poprawnie. 

Montaż rynien – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Montowanie systemu rynnowego z pozoru wydaje się być łatwym zadaniem. Jeśli jednak nie posiadamy specjalistycznej wiedzy z zakresu dekarstwa, może to być problematyczne, natomiast wszelkie błędy wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem instalacji. Warto zatem skorzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów – na przykład z firmy Usługi Budowlane Jarosława Cichosza - którzy przeprowadzą cały proces w sposób sprawny, bezpieczny i właściwy.

Pamiętajmy, że w celu zapewnienia optymalnej żywotności systemu rynnowego konieczna jest też odpowiednia konserwacja. Musimy zadbać m.in. o coroczne przeglądy instalacji, dzięki którym możemy kontrolować stan poszczególnych elementów. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas