Artykuł sponsorowany Pracownia Turris: kiedy należy przeprowadzić badania archeologiczne na działce?

Pracownia Turris: kiedy należy przeprowadzić badania archeologiczne na działce?

W latach 70. ubiegłego wieku rozpoczęto prace nad stworzeniem Archeologicznego Zdjęcia Polski. Ich celem było zlokalizowanie i zaewidencjonowanie stanowisk archeologicznych na terenie naszego kraju. Do tej pory opisano ok. 500 tys. śladów działalności w przeszłości. Jak wskazuje specjalista z pracowni Turris, istnieje duże ryzyko, że działka, na której chcesz zbudować dom, pokrywa się z takim miejscem. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Badania archeologiczne na działce

Jeżeli na Twojej działce (lub w bliskiej odległości) znajduje się stanowisko archeologiczne, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę musisz zlecić wykonanie badań archeologicznych. Specjalista z pracowni Turris wyjaśnia, że nie zawsze trzeba sprawdzać całą działkę – prace wykonuje się wyłącznie na terenie inwestycji leżącej w granicach stanowiska bądź w bezpośrednim sąsiedztwie. Warto przy tym zaznaczyć, że badania archeologiczne przeprowadza się na obszarze wykonywania prac ziemnych m.in. wykopów pod fundamenty, niwelacji terenu czy tras ułożenia mediów.
Każda gmina dysponuje opracowaną ewidencją zabytków, a niekiedy miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z informacjami na temat stanowisk archeologicznych. W przypadku braku MPZP inwestor musi wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, w których znajduje się zapis o istnieniu ewentualnego stanowiska.

Firma archeologiczna – wykonanie badań

Zlecając realizację badań pracowni archeologicznej Turris, masz gwarancję, że prace zostaną przeprowadzone z należytą starannością, a firma złoży wniosek o uzyskanie pozwolenia na badania. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające prawo do użytkowania nieruchomości, mapę topograficzną w skali co najmniej 1:10 000 oraz plan prac archeologicznych. W gestii firmy leży natomiast dostarczenie programu badań, informacji na temat jednostki, która podejmie się przyjęcia zabytku, opisu sposób uporządkowania terenu oraz danych personalnych i oświadczenia kierownika badań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas