Materiał Partnera Powietrzna pompa ciepła w modernizowanym budynku. Przykładowe rozwiązania.

Powietrzna pompa ciepła w modernizowanym budynku. Przykładowe rozwiązania.

Pompy ciepła wykorzystywane w budynkach nie wytwarzają energii cieplnej. One czerpią ją z gruntu, wody lub powietrza. W naszym artykule skoncentrujemy się na pompach czerpiących ciepło z powietrza, a więc powietrznych pompach ciepła. Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniej pompy ciepła, musimy sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań, przy czym sam dobór urządzenia zdecydowanie powinniśmy powierzyć fachowcom z branży.

Kiedy sprawdzi się powietrzna pompa ciepła?

Nie żyjemy na kosztach przyszłych pokoleń – z takim założeniem powinniśmy podchodzić do tematu pozyskiwania energii, a idąc za tym do tematu ogrzewania również. Chcemy zadbać o przyszłość naszych dzieci i możemy to zrobić, dlatego między innymi inwestujemy w modernizację budynków. Modernizacja może być dla nas przy tym opłacalna finansowo, jeśli zdecydujemy się na właściwie dobrane rozwiązania. Pompa ciepła może pełnić trzy funkcje: przygotowywać ciepłą wodę użytkową, ogrzewać budynek, a dodatkowo chłodzić dom latem. Urządzenie może pracować samodzielnie lub wspomagać pracę kotła. Powietrzna pompa ciepła polecana jest w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową w budynku nie jest duże lub gdy pompa ma wspomagać pracę kotła.

Wykorzystanie ciepła z natury

Pompy ciepła umożliwiają nam szczególnie efektywne wykorzystanie ciepła z natury. Jak mówią nam fachowcy z Salonu Firmowego Viessmann INSIDE z Poznania, w teorii zasada jest prosta – by móc przez cały rok korzystać z ciepła zakumulowanego w powietrzu, należy ciepło to pobrać przez system wymienników ciepła. Analogicznie jest z możliwością korzystania z ciepła słonecznego, ciepła skumulowanego w wodzie lub gruncie. Pobrane ciepło zostaje „przepompowane” w obiegu pompy ciepła przy pomocy energii elektrycznej na wyższy stopień temperaturowy. Energię tą możemy następnie wykorzystać do celów grzewczych. W praktyce dobór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników. Nie określimy rzetelnie zapotrzebowania na ciepło, znając jedynie metraż obiektu i jego konstrukcję, a tym bardziej nie określimy jednym wzorem, jaka pompa ciepła w przypadku modernizacji budynku będzie dla nas najbardziej opłacalna. Bez wątpienia jednak warto skierować zapytanie ofertowe do fachowców i poprosić o dobór i wycenę powietrznej pompy ciepła. Do wyboru mamy pompę ciepła powietrze/woda oraz pompę ciepła powietrze/woda typu Split. W obu wariantach pompy powietrzne pozwalają nam korzystać z energii odnawialnej skumulowanej w powietrzu atmosferycznym, przy czym pompa ciepła typu Split składają się z dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej), a uzupełnieniem systemu grzewczego jest podgrzewacz wody użytkowej. Rozdzielenie pompy na dwie jednostki daje nam duży plus: w budynku zainstalowane są wyłącznie elementy, które nie generują hałasu. Dodatkowo układ split zapewnia nam bardzo elastyczny wybór miejsca usytuowania pompy ciepła.

Na koniec przedstawmy konkretny przykład: pompa ciepła powietrze/woda Vitocal 100-S w wersji Split – pompa o klasie efektywności A++/A+, która zapewnia niskie koszty eksploatacji dzięki wysokiemu współczynnikowi COP (Coefficient of Performance, współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę). Pompa umożliwia ogrzewanie i chłodzenie, a do tego może korzystać z prądu pochodzącego z instalacji fotowoltaicznej. Ponadto może być montowana w pozycji stojącej lub wiszącej i jest wyposażona w łatwy w obsłudze regulator z tekstowym i graficznym wyświetlaczem.

Podziel się