Artykuł sponsorowany Posadzki przemysłowe z żywic epoksydowych

Posadzki przemysłowe z żywic epoksydowych

Zgodnie z definicją zawartą w przepisach posadzka stanowi wierzchnią, użytkową warstwę podłogi. Jest to zarazem powierzchnia, po której odbywa się ruch pieszy, a czasem również ruch pojazdów. Powierzchnia na której znajduje się wyposażenie, urządzenia lub maszyny, oraz składuje się materiały. Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać posadzka przemysłowa, by mogła służyć zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Jaka jest budowa posadzek przemysłowych?


Posadzka przemysłowa składa się z warstwy konstrukcyjnej, podkładu, podbudowy, oraz warstwy wierzchniej. Rola tych warstw jest różna, ale sprowadza się przede wszystkim do przenoszenia obciążeń użytkowych oraz zapewnienia izolacji termicznej, przeciwwodnej i akustycznej. Trwałość, zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, oraz wymagane parametry użytkowe zapewniane są przede wszystkim przez warstwę wierzchnią posadzki, wykonaną na przykład z żywic epoksydowych albo poliuretanowych. Posadzka przemysłowa stanowi konstrukcję warstwową. Może być oparta na stropie niższej kondygnacji lub na podłożu gruntowym. Podłoże to musi mieć odpowiednią nośność, co w przypadku stropu jest zagwarantowane przez jego konstrukcję. W przypadku podłoża na gruncie należy zapewnić, by grunt ten był równomiernie zagęszczony pod całą powierzchnią posadzki. Należy także bezwzględnie uregulować stosunki wodne w podłożu.

Podbudowa stanowi warstwę wyrównawczą. Ma za zadanie przenoszenie obciążeń na podłoże z wyższych warstw. W podbudowie może występować ocieplenie, może tu wystąpić warstwa poślizgowa, która poprzez zmniejszenie tarcia pozwala płytom podkładu na niezależne odkształcenia. Jeśli jest potrzeba w obrębie podbudowy, lub pomiędzy podbudową a sąsiadującymi warstwami może się też pojawić izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna. Tuż pod warstwą wierzchnią posadzki znajduje się podkład, który zwykle wykonywany jest z płyt oddzielonych szczelinami i dylatacjami. Wymiary płyt dopasowywane są w taki sposób, by umożliwić pracę bez odkształceń w zmiennych warunkach wilgotnościowych i termicznych. To warstwa, na którą bezpośrednio oddziałują czynniki zewnętrzne. Wykonuje się ją z betonów wyższych klas, jako elementy żelbetowe lub strunobetonowe, albo z betonów modyfikowanych żywicami. Warstwy wierzchnie posadzek przemysłowych może stanowić jastrych wykonany na bazie żywic syntetycznych.

Technologia wykonania posadzek przemysłowych

Projektując warstwę wykończeniową takich posadzek konieczne jest uwzględnienie warunków użytkowych środowiska, w jakim będzie ona eksploatowana, takich jak:

  • amplitudy temperatur w tym ewentualny wpływ mrozu;
  • wilgotność pomieszczeń;
  • czynniki ścierające, takie jak pojazdy, ich rodzaj i częstotliwość ruchu;
  • częstotliwość mycia posadzki i rodzaj środków czyszczących, zwłaszcza aktywnych chemicznie, oraz maszyn wykorzystywanych do mycia.

Dobór technologii wykonania posadzki przemysłowej uzależniony jest właśnie od powyższych czynników, a także od wymagań zleceniodawcy. Wykonawca posadzek przemysłowych, firma Bud-Chemix stosuje najwyższej jakości posadzki na bazie żywic epoksydowych i posadzki na bazie żywic poliuretanowych, które zapewniają wysoką trwałość i funkcjonalność posadzek oraz ich bezawaryjną eksploatację.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas