Artykuł sponsorowany Podstawowe zasady przy remoncie i urządzaniu małej łazienki

Podstawowe zasady przy remoncie i urządzaniu małej łazienki

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach od którego wymagamy nie tylko estetyki, ale przede wszystkim maksymalnej praktyczności. Aby ją uzyskać niezbędne jest jej dobre zaprojektowanie pod względem układu funkcjonalnego oraz kolorystyki po to, aby nasze wybory dodatkowo nie pomniejszały i tak małego pomieszczenia. Jak podejść do remontu niedużej łazienki? Zapraszamy do lektury.

Zaplanuj

Zanim przystąpimy do remontu lub urządzania małej łazienki zastanówmy się, jaki efekt chcemy osiągnąć i co nas ogranicza. Czy bardzo zależy nam na umieszczeniu niedużej wanny, a może musimy ulokować w niej zabierającą dużo przestrzeni pralkę? Po wstępnym wyróżnieniu tych czynników zdecydowanie lepiej będziemy mogli przygotować się do określania układu funkcjonalnego pomieszczenia i nie popełnimy kardynalnych błędów na późniejszych etapach.

Wybierz kolory i materiały wykończeniowe

Urządzanie małych pomieszczeń takich jak łazienka to zazwyczaj walka o każdy dodatkowy centymetr wolnej przestrzeni oraz o jego ptyczne powiększenie. W przypadku tego ostatniego, można zrobić to na kilka sposobów, a jednym z nich jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Dekoratorzy wnętrz radzą, aby były to jasne barwy takie jak modna aktualnie biel, zaś mocniejsze i ciemniejsze barwy powinny pojawiać się tylko w formie dodatków dekoracyjnych.

Ustal wymiary armatury

To od wielkości i usytuowania armatury będzie zależeć to, czy mała łazienka okaże się praktyczna i maksymalnie funkcjonalna. Jak przyznaje Grzegorz Gancarczyk prowadzący firmę ogólnobudowlaną zajmującą się m.in. remontami łazienek, bardzo ważna będzie przestrzeń wokół urządzeń sanitarnych, która umożliwi łatwe manewrowanie w pomieszczeniu. I tak wolna przestrzeń przed umywalką powinna być szeroka na co najmniej 70 cm, przed wanną oraz brodzikiem na minimum 75 cm, zaś przed miską ustępową 75 cm. Oczywiście nie możemy zakupić najmniejszych sprzętów, które mogłyby okazać się niepraktyczne, pamiętajmy bowiem, że przykładowo wygodna szerokość umywalki służącej nie tylko do mycia rąk, to co najmniej 45 cm. Zwróćmy uwagę również na to, aby tuż przy wejściu nie lokować dużych pod względem gabarytów elementów wyposażenia takich jak kabina prysznicowa, wolnostojąca szafka, czy duży, ozdobny grzejnik.

Urządzanie i dekorowanie małej łazienki to przede wszystkim kwestia umiejętnego planowania i dobrania odpowiedniej wielkości armatury, która ułatwi, a nie utrudni korzystanie z pomieszczenia. Jak widać nie jest to trudne, o ile przed rozpoczęciem prac dobrze przemyślimy każdą kwestię i będziemy współpracować z dobrą firmą remontową, która doradzi nam w najważniejszych sprawach.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas