Artykuł sponsorowany Podstawowe rodzaje pokryć dachowych

Podstawowe rodzaje pokryć dachowych

Położenie dachu jest ważnym etapem większości inwestycji budowlanych. Dlatego jest konieczne przeanalizowanie wszystkich możliwości i dokonanie wyboru optymalnego pokrycia. Należy mieć na względzie to, że poszczególne materiały różnią się pomiędzy sobą ciężarem, ceną, trwałością, sposobem układania. Sprawdź, jakie wyróżnia się popularne rodzaje pokryć dachowych i czym różnią się między sobą.

Blachodachówka

Wybór odpowiedniego pokrycia jest ważny z uwagi na funkcje, jakie ono pełni. Ma bowiem chronić budynek przed negatywnym pływem czynników atmosferycznych, a więc deszczu, śniegu, wiatru, wilgoci, mrozu, słońca oraz hałasu. Doskonale w tej roli sprawdza się blachodachówka, która kształtem i wyglądem przypomina tradycyjne dachówki. Jest ona powszechnie stosowana w domach jednorodzinnych i innych obiektach mieszkalnych, budynkach gospodarczych i przemysłowych.

Jak wskazują specjaliści z firmy DachTermo, jest ona wytwarzana z blachy stalowej bądź aluminiowej. Jest ona na ogół cynkowana i powlekana kilkoma warstwami lakieru. Dobrej jakości blacha cechuje się grubym rdzeniem i odpowiednią powłoką. Niektóre jej modele są wzmacniane warstwą żywicy bądź posypki, które zwiększają trwałość wykończenia oraz kolor.

Dachówki – ceramiczne, cementowe i bitumiczne

Dachówki ceramiczne są niezwykle trwałe. Ich żywotność ocenia się na kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 lat. Są produkowane z naturalnych składników, nie zawierają sztucznych barwników ani metali. Układanie dachówki jest możliwe na dachach o spadku wynoszącym min. 15°. Właściwie położone, tworzą szczelny oraz nieprzepuszczalny dla wody system, cechujący się dobrymi właściwościami akustycznymi i cieplnymi. Są odporne na wilgoć, wiatr, promieniowanie słoneczne i obciążenia mechaniczne.

Z kolei dachówka cementowa jest wytwarzana z wysokiej jakości cementu i piasku kwarcowego. Cechują się one dobrymi parametrami technicznymi oraz atrakcyjną ceną. Są odporne na warunki atmosferyczne, ich trwałość szacowana jest na nawet 70 lat. Warto pamiętać, że beton zapewnia świetną izolację akustyczną.

Dachówki bitumiczne są doceniane za dobre parametry techniczne i wyjątkowe walory estetyczne. Jest to pokrycie uniwersalne, elastyczne i łatwo dopasowujące się do kształtu połaci. Umożliwiają one wykonanie bardziej skomplikowanych projektów. Pokrycie to dobrze zabezpiecza połać przed warunkami atmosferycznymi, jest ono rozwiązania w przypadku dachu płaskiego i cechującego się dużym nachyleniem. Są szczególnie popularne w przypadku zadaszania tarasów, basenów i ogrodów zimowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas