Artykuł sponsorowany Po co izoluje się fundamenty?

Po co izoluje się fundamenty?

Izolacja fundamentów chroni przed przenikaniem wody gruntowej i opadowej w górę budynku, tym samym gwarantując trwałość całej konstrukcji. Odpowiednio wykonana izolacja może uchronić właścicieli domu przed poważnymi konsekwencjami, wynikającymi z przedostawania się wilgoci do pomieszczeń. Zapewniając szczelną ochronę,  jednocześnie tłumi hałas i ogranicza straty ciepła.

Izolacja fundamentów — jakie ma znaczenie?

Odpowiednia ocena warunków gruntowych oraz ukształtowania danego terenu pozwala na podjęcie racjonalnej decyzji w kwestii planowanych rozwiązań w zakresie izolacji fundamentów. Niebezpieczeństwo stanowią szczególnie okresy roztopów, intensywne opady, stany powodziowe lub awarie kanalizacji czy wodociągów.

Działanie wody może stanowić zagrożenie dla materiałów wykończeniowych, takich jak wykładziny, materiały drewnopochodne, tapety i powłoki malarskie. Wpływa również negatywnie na całą konstrukcję budynku, jest przyczyną korozji chemicznej i biologicznej. Zniszczenia wynikające ze złego zaizolowania fundamentów mogą objąć nawet strefy cokołowe i kondygnacje wyniesione ponad poziom terenu.

Dodatkowo odpowiednio zrobione fundamenty znacznie podnoszą sprawność energetyczną budynku, izolując ogrzewaną część mieszkalną od podłoża. Wpływa to na ograniczenie strat ciepła z budynku i tym samym — na zmniejszenie kosztów.

Jakie rodzaje izolacji fundamentów można wykonać?

Fundamenty izolowane za pomocą materiałów mineralnych gwarantują efekt wodoszczelności i są odporne na działanie promieniowania UV. Kładzie się je z użyciem zaprawy zawierającej spoiwa cementowe, hydrofobizatory i wypełniacze. Po związaniu może być ona sztywna lub elastyczna.

Izolacja fundamentów metodą natryskową wykonywana między innymi przez firmę Dach-pro, to skuteczny sposób na stworzenie niezawodnej bariery ochronnej. Blokuje ona przepływ wody zarówno w postaci ciekłej, jak i gazowej. Oprócz tego uniemożliwia też przedostawanie się powietrza, co chroni przed wnikaniem zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie okazuje się bardzo szczelne, ze względu na brak łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Pianka naniesiona na ściany wnika dokładnie we wszystkie szczeliny, a następnie powiększa swoją objętość kilkunastokrotnie.

Izolacyjne materiały rolowe, czyli różne papy, folie i membrany wykorzystuje się w budynkach położonych na równym podłożu. Układa się je zależnie od rodzaju obciążenia — jedną lub wieloma warstwami. Są kładzione, sklejane, zgrzewane i przyklejane na zagruntowane wcześniej podłoże.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas