Artykuł sponsorowany Planowanie remontu nieruchomości. Etapy postępowania

Planowanie remontu nieruchomości. Etapy postępowania

Remont nieruchomości może być zadaniem niezwykle karkołomnym. Zwłaszcza w obiektach, gdzie są zarówno mieszkania własnościowe, jak i te należące do gminy. Na szczęście istnieją etapy postępowania, które znacznie upraszczają organizację takiego przedsięwzięcia oraz firmy, które nie tylko przeprowadzą stosowne prace, ale również rozplanują ich przebieg. W ten sposób wszyscy użytkownicy nieruchomości mają dostęp do informacji o remoncie.

Remont nieruchomości krok po kroku

Prace remontowe należy zacząć od ustalenia ich zakresu. Zakładając hipotetycznie, że celem jest odświeżenie klatki schodowej w kamienicy, musimy mieć na uwadze kilka czynników. Po pierwsze, czy zachowujemy dotychczasową stylistykę. Po drugie, w jakim stanie jest dach budynku. Może to się wydawać błahe, ale nawet dach, który do tej pory nie przeciekał, ale ma kilka uszkodzeń, może zacząć przeciekać zimą. To z kolei zniweczyłoby dotychczasowe prace remontowe. Dlatego planując prace, dobrze jest przeprowadzić kontrolę stanu dachu.

Gdy już mamy plan, to potrzebna jest jeszcze zgoda. Jest to najprostsze, gdy właściciel obiektu jest jeden i to on decyduje. Znacznie trudniejsza jest sytuacja np. w momencie, gdy istnieje duża liczba mieszkańców i mieszkania mają różny stan prawny. W takiej sytuacji przekonanie właścicieli nieruchomości i gminy do prac remontowych może być bardziej skomplikowane, ale nie niemożliwe. Efektem końcowym rozmów jest zatwierdzenie projektu z kosztorysem przez zarządcę lub właściciela obiektu.

Koszty związane z remontem rozkładane są proporcjonalnie na mieszkańców zgodnie z Ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W przypadku mieszkań komunalnych w kosztach partycypuje gmina. W wielu sytuacjach możliwe jest uzyskanie dodatkowych pieniędzy na remont z budżetu rozwojowego lub środków unijnych. Są to jednak sytuacje zależne od indywidualnego charakteru prac.

Ostatnim etapem przygotowań jest rozpisanie przetargu i zatrudnienie odpowiedniej firmy remontowej. W przypadku Warszawy i okolic może to być na przykład: Mobil Serwis Konserwacja z Marek.

W jakiej kolejności przeprowadzać prace remontowe?

Tak, jak już zostało wspomniane, prace remontowe najlepiej zacząć od dachu. Nie tylko ze względu na pragmatyzm, ale również ogrom niedogodności, które niesie ze sobą uszkodzenie dachu w nieruchomości.

Następnym krokiem powinny być prace związane z instalacjami (gazową, kanalizacyjną, elektryczną, wentylacyjną). Dopiero w dalszej kolejności brane są pod uwagę okna oraz klatka schodowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas