Artykuł sponsorowany Pilniki do drewna — charakterystyka i zastosowanie

Pilniki do drewna — charakterystyka i zastosowanie

Wiele różnych branż związanych z obróbką drewna korzysta często z ręcznych narzędzi w postaci pilników do drewna. Przyrządy te sprawdzają się również w naszych małych domowych warsztatach, gdzie wykorzystuje się je również często do wykonania drobnych aczkolwiek niezbędnych prac. Dowiedzmy się więcej na temat budowy, rodzajów oraz zastosowań pilników do drewna.

Czym charakteryzują się pilniki do drewna?

Pilnik do drewna, podobnie jak ten przeznaczony do obróbki innych materiałów, to tak naprawdę rodzaj narzędzia skrawającego, dzięki któremu pozbędziemy się w dość prosty sposób zbędnej części danej powierzchni poprzez jej spiłowanie w celu nadania temu przedmiotowi określonego wyglądu oraz uzyskania bardzo gładkiej struktury. Jeżeli chodzi o budowę standardowych pilników do drewna, to warto zauważyć, iż składają się one przede wszystkim z rączki oraz powierzchni roboczej o dużej wielkości zębach ścierających, których rozmieszczenie jest zwykle stosunkowo szerokie w porównaniu z innymi rodzajami pilników. Zaznaczmy również, że pilniki tego typu nadają się zarówno do stosowania ręcznego, jak i do urządzeń mechanicznych w postaci pilnikarki.

Pilniki przeznaczone do obróbki drewna mogą występować zarówno w formie tarników, czyli przedmiotów przeznaczonych do zgrubnego piłowania materiału oraz tak zwanych iglaków, które stosuje się w celu precyzyjnego piłowania drewna. Natomiast ich cechą charakterystyczną jest brak rękojeści. W kontekście pilników do drewna rozróżniamy ich kilka bardzo ciekawych rodzajów takich jak na przykład:

  • raszple — to rodzaj pilników, które wykorzystuje się do obróbki drewnianych powierzchni o różnych kształtach (np. prostokątnych, półokrągłych oraz płaskich);
  • tarniki rzeźbiarskie — są to bardzo precyzyjne, zbudowane z dwóch odrębnych pilników posiadających różne nacięcia oraz bardzo gładkiego korpusu. Przeznaczone są one zwykle do wykonywania prac związanych z modelarstwem oraz rzeźbiarstwem gdzie dokładność jest bardzo ważna;
  • tarniki kowalskie — tego rodzaju pilniki charakteryzują się różnorodnymi nacięciami, jeżeli chodzi o ich grubość, które umiejscowione są zwykle pod różnym kątem na powierzchni roboczej pilnika.

Gdzie stosuje się pilniki do drewna i skąd je wziąć?

Tak jak wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, pilniki do drewna znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie dochodzi do prac związanych z obróbką tego materiału. Prym wiodą one przede wszystkim w przemyśle stolarskim, gdzie wytwarza się różne drewniane elementy, które są niezbędne do budowy mebli lub na przykład stolarki okiennej i drzwiowej. Bardzo często korzysta się z nich również przy okazji rzeźbienia w drewnie oraz tworzeniu drewnianych modeli różnych przedmiotów (np. pojazdów). Wysokiej klasy narzędzia w postaci pilników do drewna możemy nabyć w renomowanej fabryce narzędzi Befana z Bydgoszczy. Specjalizują się oni nie tylko w tworzeniu pilników do drewna, ale również frezów trzpieniowych czy ostrzałek do noży.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas