Materiał Partnera Parametry okna, na które warto zwrócić uwagę

Parametry okna, na które warto zwrócić uwagę

Wymiana stolarki okiennej wymaga zapoznania się z tematem, ponieważ na komfort użytkowania okien wpływa wiele czynników. Na rynku dostępnych je wiele rodzajów okien, dopasowanych do różnorodnych oczekiwań konsumentów. Sprawdź, za co odpowiadają parametry nowoczesnych okien i na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję na lata.

Energooszczędność przede wszystkim

Niezależnie czy poszukujesz nowych okien do mieszkania, domu, czy biura, nowoczesna stolarka okienna oferuje wiele energooszczędnych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, zwłaszcza w czasach, gdy dbanie o środowisko naturalne powinno być priorytetem każdego z nas. Wybór energooszczędnych okien przynosi korzyści nie tylko naszej planecie, ale również nam, jako klientom – korzystanie z okien nowej generacji pozwala wprowadzić realne oszczędności w budżecie. Ale co dokładnie kryje się pod pojęciem energooszczędnego okna?

Firma ABM – producent okien i drzwi ma w swojej ofercie okna energooszczędne, czyli posiadające podwyższony współczynnik izolacji termicznej (Uw). To właśnie ten parametr powinien być jednym z decydujących kryteriów podczas wyboru nowych okien. Ponadto, warto zwrócić uwagę na szczelność okien, która również ma wpływ na straty energetyczne, czyli „uciekanie ciepła z pomieszczenia”. Warto wybierać okna, posiadające system uszczelnień zewnętrznych.

Okna energooszczędne obniżają straty energetyczne, zatrzymując ciepło wewnątrz pomieszczenia. Sprawia to, że aby ogrzać pomieszczenie musimy zużyć dużo mniej energii, a w związku z tym płacimy także niższe rachunki za ogrzewanie – jest to realna korzyść dla nas i dla naszego środowiska.

Izolacja akustyczna

Współczynnik izolacji akustycznej okien wyrażany jest zazwyczaj w decybelach i oznacza to, jaki poziom natężenia dźwięków jest w stanie pochłonąć szyba. Na ten parametr powinny zwrócić szczególną uwagę osoby poszukujące nowych okien do lokali znajdujących się w głośnym otoczeniu – na przykład w pobliżu często uczęszczanych ulic czy torów tramwajowych lub kolejowych. Po okna o podwyższonym współczynniku izolacji akustycznej, czyli tzw. okna dźwiękoszczelne, zazwyczaj sięgają też właściciele firm, obiektów hotelarskich oraz użytkowych, którym zależy na komforcie pracowników, klientów oraz gości.

Warunki klimatyczne mają znaczenie

To, jak silne wiatry oraz ulewy występują w obszarze, w którym znajduje się budynek, ma ogromy wpływ na dobór stolarki okiennej. Wodoszczelność okna jest bowiem jednym z ważnych parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze nowych okien. Określa się ją w klasach, z których najniższa – 1A, to okna przeznaczone do użytku w miejscach bezwietrznych, w których nie zdarzają się opady, natomiast okna klasy 9A przetrwają nawet najsilniejsze ulewy i wytrzymają wichury do 115 km/h. W naszych warunkach klimatycznych zazwyczaj stosuje się okna klasy 4A lub 6A – te ostatnie głównie nad morzem lub w górach, warto jednak zapytać sprzedawcę o ten parametr.

Opracowanie:

AMB Babst sp.z o.o. sp.k

Poznań , Obodrzycka 66/68

Podziel się