Artykuł sponsorowany Panel fotowoltaiczny a kolektor słoneczny - czym to się różni?

Panel fotowoltaiczny a kolektor słoneczny - czym to się różni?

Panele fotowoltaiczne często mylone są z kolektorami słonecznymi. Oba systemy korzystają z energii słonecznej. Oba rozwiązania są ekologiczne, energooszczędne i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach. Dla osoby, która nie jest zaznajomiona z tematem. na pierwszy rzut oka faktycznie mogą wyglądać podobnie. Jednak w rzeczywistości różnica pomiędzy tymi instalacjami jest olbrzymia. Na czym polega? Czym są panele a czym kolektory? Poniższy artykuł pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, nazywane również modułami fotowoltaicznymi, przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Wytworzony prąd można zużywać na bieżąco, magazynować lub sprzedawać. Instalacja działa przez cały rok, również w okresie zimowym. Jak tłumaczy ekspert z firmy Megawat:

Panele fotowoltaiczne wykorzystują tzw. efekt fotowoltaiczny. Najprościej mówiąc, zasada ta polega na tym, że promienie słoneczne padające na ogniwo wprawiają w ruch cząsteczki krzemowe. W efekcie poruszone elektrony doprowadzają do przepływu energii elektrycznej. W ten sposób powstaje prąd stały. By mógł on stać się użyteczny i zasilić urządzenia elektryczne stosowany jest inwerter, który przekształca go w prąd zmienny.

Kilka słów o kolektorach słonecznych

Kolektory słoneczne, powszechnie nazywane solarami, zamieniają energię słoneczną w cieplną. Ich działanie jest bardzo proste. Słońce pada na absorber. Absorber pochłania promienie słoneczne (bezpośrednie, rozproszone i odbite) i przekształca je w ciepło, które przekazuje do czynnika ciekłego (może nim być glikol lub woda). Ogrzana substancja płynie przez kolektor aż do zasobnika z wodą użytkową, gdzie oddaje jej swoje ciepło. Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja może zaspokoić nawet 60% zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania wody w skali roku (80-100% w okresie letnim).

Panele PV czy kolektory? Co wybrać?

Choć panele PV i kolektory słoneczne korzystają z tego samego źródła energii, w rzeczywistości ich zastosowanie jest całkiem inne. Fotowoltaika zapewni energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody i wspierania pracy C.O. Stojąc przed wyborem warto przemyśleć własne potrzeby. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż obu instalacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas