Materiał Partnera Optymalna instalacja elektryczna – o czym należy pamiętać

Optymalna instalacja elektryczna – o czym należy pamiętać

Montaż instalacji elektrycznej w domu wymaga wiele planowania już na wczesnym etapie budowy. Może to sprawić trudność, ponieważ często nie wiemy jeszcze jak urządzimy wnętrza. Niemniej jednak musimy mieć wstępny plan dotyczący liczby sprzętów elektrycznych i aranżacji, szczególnie w kuchni. Od tego zależy wykonanie wydajnej i bezpiecznej instalacji elektrycznej.

Elementy instalacji

Gwarancją bezpieczeństwa instalacji jest wykonanie jej przez doświadczonego elektryka. W tym zakresie usługi oferuje firma Ur-El. Według definicji instalacja elektryczna to układ przewodów i urządzeń elektroinstalacyjnych, który rozpoczyna się w zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu i kończy w gniazdach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych oraz zainstalowanych na stałe odbiornikach. Obejmuje ona przewody i linie kablowe niskiego napięcia, urządzenia i przyrządy zabezpieczające, łączeniowe, ochronne, sterujące i pomiarowe, a także rezerwowe źródła energii elektrycznej, do których zaliczamy między innymi agregaty prądotwórcze.

Do wyboru mamy instalację podtynkową, gdzie przewody umieszcza się w tak zwanych peszlach. Najpopularniejsza, instalacja wtynkowa, wymaga od nas zapamiętania rozmieszczenia przewodów, a w przypadku awarii jedynym sposobem, by się do nich dostać, jest kucie ściany. Instalacja natynkowa schowana jest w rurkach i listwach bezpośrednio przy podłodze. Niezależnie od tego, na który montaż się zdecydujemy, warto wykonać zdjęcia przewodów przed ich ukryciem.

Indywidualne potrzeby

Sposób, w jaki użytkujemy energię elektryczną, jest mocno związany z naszym trybem życia. Wpływa on na zapotrzebowanie i decyduje o tym, że możemy wybrać ogrzewanie elektryczne, jak powinno wyglądać oświetlenie wnętrz lub terenu wokół domu. To wszystko powinno być wzięte pod uwagę podczas planowania instalacji elektrycznych.

Znaczenie ma też przeznaczenie pomieszczeń. Na przykład w kuchni nad każdą strefą – blatem roboczym, zlewem, kuchenką i kącikiem jadalnym – powinno znaleźć się dodatkowe źródło światła. Zwiększy to komfort przyrządzania i jedzenia posiłków. Wygodę pracy zapewnią gniazda zamontowane nad blatem, co znacznie ułatwi podłączanie urządzeń takich jak ekspres do kawy czy mikser. Sypialnia będzie miejscem, gdzie sprzętów elektrycznych jest zazwyczaj mniej, wiec duża liczba gniazdek będzie tam zbędna.

Określenie tych potrzeb na wczesnym etapie budowy pozwoli określić moc przyłączeniową, co jest warunkiem poprawnie wykonanej instalacji elektrycznej. Dzięki temu tez będziemy mogli wyznaczyć kilka obiegów dla poszczególnych części domu. W przypadku awarii na jednym z nich pozostałe będą działać bez zmian.

Zabezpieczenia

Energia elektryczna wykorzystywana jest również do zasilania zabezpieczeń. Systemy alarmowe muszą być zaplanowane w instalacji od samego początku w taki sposób, aby w przypadku awarii nic nie zakłóciło ich pracy. W ich przypadku konieczne też jest regularne testowanie sprawności. Cała instalacja elektryczna powinna być regularnie poddawana pomiarowi elektrycznemu, który pozwoli określić jej parametry w czasie użytkowania.

Opracowanie:

Firma Inżynierska Ur-El Inż. Przemysław Urbanek

Ksawerów , Cicha 36

Podziel się