Artykuł sponsorowany Okna dwuszybowe i trzyszybowe - które lepiej wybrać?

Okna dwuszybowe i trzyszybowe - które lepiej wybrać?

Czeka cię wymiana lub kupno nowych okien i nie wiesz, na jakie się zdecydować? Sprawdź, czym różnią się okna dwuszybowe od trzyszybowych i podejmij dobrą decyzję. 

Ilość szyb w oknie - dlaczego to ma znaczenie?

Proces wymiany okien lub konieczność zakupienia ich do nowego budynku wymaga dokładnej analizy wszystkich parametrów, które powinno spełniać idealne okno. Producenci stolarki okiennej dysponują szerokim wachlarzem funkcji i technologii, jednak nie każde z nich sprawdzą się tak samo dobrze w nowym i starym budownictwie. Przed zakupem warto jest upewnić się, jaki rodzaj okna spełni wszystkie nasze potrzeby. 

Czym różnią się okna dwuszybowe od trzyszybowych?

Podstawową i dość oczywistą różnicą pomiędzy oknami dwuszybowymi i trzyszybowymi jest ilość szklanych tafli znajdujących się w oknie. By zrozumieć na czym polegają inne, niemożliwe do zauważenia gołym okiem różnice, należy skupić się na współczynniku przenikania ciepła, oznaczonym symbolem Uw.

Współczynnik ten przedstawia poziom izolacji cieplnej danego okna. Im niższy jest współczynnik, tym większa jest izolacja termiczna, a co za tym idzie, mniejsze straty energii grzewczej. Standardowe okna dwuszybowe zamykają się w 1,2-1,4 Uw, ale można spotkać okna sięgające nawet do 1,8 Uw. Okna trzyszybowe natomiast potrafią schodzić poniżej 1 Uw, ponieważ są uważane za okna energooszczędne.

Jakie okna bardziej sprawdzą się w moim domu?

Okna trzyszybowe nadają się bardziej do domów pasywnych, czyli wyróżniających się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię. Technologia, w jakiej wznosi się domy energooszczędne skupia się na zatrzymaniu ciepła wewnątrz budynku. Zwraca się wtedy ogromną uwagę na izolację ścian, dzięki czemu minimalizuje się zużycie energii grzewczej.

Okno trzyszybowe zapobiega utracie energii, która mogłaby dodatkowo „uciekać” przez okno o wyższym współczynniku przenikania ciepła. Warto jednak pamiętać, żeby wybierać okna od sprawdzonych producentów, jak firmy Oktom, która gwarantuje perfekcyjną izolację swoich okien.

Okna dwuszybowe są lepszym rozwiązaniem dla domów tradycyjnych, w których nie zastosowano żadnych energooszczędnych technologii. Domy wybudowane w czasach tzw. starego budownictwa zużywają więcej energii grzewczej niż domy pasywne, ponieważ w ich ścianach można znaleźć mostki termiczne, powstające w wyniku niedokładnie lub błędnie wykonanych prac izolacyjnych.

Czy ilość szyb wpływa na cenę okna?

Jednym z głównych czynników, dla którego nie zaleca się stosowania okien trzyszybowych w domach tradycyjnych jest właśnie ich cena. Okna z trzema taflami szkła potrafią kosztować nawet dwa razy więcej, niż te z dwiema. Dodatkowo przy starym budownictwie okna trzyszybowe nie zagwarantują obniżenia rachunków za ogrzewanie, jeśli dom traci ciepło przez ściany i drzwi. 

W domach pasywnych natomiast powinno się wręcz stosować okna trzyszybowe. Inwestycja w okna droższe, ale o znacznie niższym współczyniku przenikania ciepła, zrobi ogromną różnicę w trakcie podliczania kosztów ogrzewania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter