Artykuł sponsorowany Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

W Polsce do najpopularniejszych metod grzewczych należy ogrzewanie gazowe oraz elektryczne. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Nic zatem dziwnego, że wiele osób ma problem z podjęciem jednoznacznej decyzji. Jeśli Ty również zastanawiasz się na tym, którą instalację grzewczą zastosować w swoim domu, ten artykuł z pewnością rozjaśni Ci sytuację.

Bezpieczeństwo i łatwość w obsłudze

Jeśli przy wybieraniu metody grzewczej weźmiemy pod uwagę kwestię bezpieczeństwa, zdecydowanie wygrywa ogrzewanie elektryczne. Jest to metoda, której użytkowanie pod żadnych względem nie zagraża zdrowiu czy życiu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ogrzewania gazowego, gdzie może dojść do ulatniania się tlenku węgla. Istnieje wtedy ryzyko zaczadzenia się lub nawet śmierci. Również pod względem łatwości użytkowania wygrywa ogrzewanie elektryczne. Umożliwia ono bowiem wygodną regulację bezpośrednio z domu, zamiast uciążliwych wizyt w kotłowni czy piwnicy. Co więcej, możemy w każdym pomieszczeniu ustawić inny poziom ciepła, na co instalacja gazowa nie pozwala.

Wysokość miesięcznych kosztów

Pod względem kosztów natomiast zdecydowaną przewagę utrzymuje instalacja gazowa. Gaz jest zdecydowanie tańszym surowcem, a miesięczne opłaty w przypadku wyboru ogrzewania gazowego mogą być nawet o 50% niższe w skali roku, jeśli porównamy je do ogrzewania elektrycznego. Duży jednorazowy koszt w tym przypadku może wiązać się z podłączeniem gazu do domu, jeśli główna sieć znajduje się daleko, jednak taka sytuacja rzadko ma miejsce. To właśnie pieniądze dla wielu osób są czynnikiem decydujący, nic zatem dziwnego, że w Polsce więcej zwolenników wciąż mają instalacje gazowe.

CIągłość w dostawie

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze metody grzewczej warto wziąć pod uwagę również kwestię dostępności surowca napędowego. Pod tym względem wygrywa ogrzewanie gazowe. Biorąc pod uwagę fakt, że jest ono tak popularne w Polsce, rzadko ma miejsce sytuacja, w której dostawa gazu ziemnego jest wstrzymana. “Przerwy w dostępności prądu zdarzają się sporadycznie, jednak zdecydowanie częściej, niż w przypadku gazu. Można to rozwiązać, kupując dodatkowy agregat, niemniej wiąże się to z wysokimi kosztami.” - mówi specjalista Ulejczyk Jarosław, który jest fachowcem z zakresu wykonawstwa instalacji grzewczych.

Reasumując, zarówno ogrzewanie elektryczne, jak i gazowe ma swoje plusy i minusy. Pod względem komfortu użytkowania i bezpieczeństwa wygrywają instalacje elektryczne. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę koszty, tutaj przewagę utrzymuje instalacja gazowa. Ostateczną decyzję warto uzależnić od tego, co jest dla nas kluczowym aspektem, tak aby zastosowane rozwiązanie spełniało naszego oczekiwania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter