Artykuł sponsorowany Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy rozwiązania

Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy rozwiązania

Ogrzewanie gazowe ma spore grono zwolenników. Tego typu instalacje są w pełni bezobsługowe i mogą pracować bez żadnej ingerencji człowieka. Przeciwnicy ogrzewania domu gazem twierdzą z kolei, że na rynku dostępnych jest wiele lepszych i nowocześniejszych rozwiązań, które mogą znacząco obniżyć comiesięczne rachunki. Sprawdźmy zatem, czy warto zainwestować w ogrzewanie gazowe.

Zalety ogrzewania gazowego

Jak wspomniano wcześniej ogrzewanie gazem domu to wygodne i komfortowe rozwiązanie dla osób pracujących lub często podróżujących. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę, a nowoczesny kocioł zadba o to, aby w pomieszczeniach było wystarczająco ciepło. Do sprawnej pracy urządzenia wystarczy coroczny przegląd, który należy zlecić specjaliście.

Kotły gazowe charakteryzują się wysoką sprawnością, a więc uznawane są z jedne z oszczędniejszych pieców grzewczych. Zdecydowana większość nowoczesnych kotłów montowanych na terenie Śląska przez firmę ZETEM to piece kondensacyjne, których stosunek sprawności do wartości opałowej gazu wynosi ponad 100%. Oznacza to, że z jednej porcji paliwa możliwe jest uzyskanie większej ilości ciepła niż w przypadku ogrzewania innymi sposobami. Nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z lepszych wyników.

Kolejną zaletą ogrzewania domu gazem jest czystość i oszczędność miejsca w domu. Tak naprawdę, aby ogrzewać dom gazem, nie jest konieczna kotłownia – piec może stanąć na przykład w pralni. Tym bardziej że w czasie pracy kotła nie wytwarzają się żadne zanieczyszczenia ani pyły. Warto wiedzieć, że spalanie gazu ziemnego nie powoduje emitowania do atmosfery szkodliwych związków, na przykład siarki czy też cząstek niepalnych. A zatem ogrzewanie domu gazem jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem.

Wady ogrzewania domu gazem

Wiele instalacji centralnego ogrzewania na Śląsku jest modernizowanych – stare i wyeksploatowane piece węglowe wymieniane są na czyste i ekonomiczne piece gazowe. Niemniej jednak do wad takiego rozwiązania należą wysokie koszty początkowe, zwłaszcza jeśli do budynku nie jest doprowadzony przyłącz gazowy. Sam kocioł kondensacyjny nie jest tani, choć jest to cecha wszystkich nowoczesnych i ekologicznych pieców grzewczych.

Koszt ogrzewania domu gazem zwykle jest większy niż w przypadku paliw stałych. Wiele tu jednak zależy od taryfy operatora i miejsca odbioru paliwa – ceny w poszczególnych regionach Polski mogą być różne. Warto wiedzieć, że na koszty ogrzewania wpływa także metraż domu oraz technika, w jakiej został wzniesiony.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas