Materiał Partnera Odkryj sposoby na wykorzystanie wody deszczowej

Odkryj sposoby na wykorzystanie wody deszczowej

Nie od dziś wiadomo, że deszczówka to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Sprawdzi się zarówno w ogrodzie, do podlewania roślin, jak i w niektórych czynnościach domowych (prace porządkowe, spłukiwanie toalet, pranie, podlewanie roślin domowych). Pozytywnym efektem ubocznym wykorzystania wody deszczowej mogą być niskie rachunki za wodę oraz dbałość o środowisko naturalne.

Zalety deszczówki w ogrodzie

Pierwszą zaletą, która zwykle przychodzi na myśl, nawet osobom nie zaznajomionym z tematem, jest możliwość podlewania roślin ogrodowych. Okazuje się, że woda deszczowa to dużo lepsze rozwiązanie niż zwykła woda z kranu. Dlaczego? Oto kilka jej zalet:

  • Niskie pH. W przeciwieństwie do wody z kranu, deszczówka ma pH, które bardziej odpowiada roślinom. Dzięki niej pięknie urosną wrzosy, różaneczniki, rododendrony i inne kwiaty.
  • Brak chloru i fluoru. Te minerały są niezbędne w kranówce - zabijają niebezpieczne bakterie. Niestety mogą one utrudniać roślinom przyswajanie składników pokarmowych.
  • Oszczędność. Deszczówka to prosty sposób na obniżenie rachunków za wodę, zwłaszcza w okresie letnim, gdy żar się leje z nieba i jesteśmy zmuszeni podlewać rośliny kranówką.
  • Odpowiednie napowietrzenie i temperatura. To kolejne zalety, które cenią sobie rośliny.
  • Brak magnezu i wapnia, czyli pierwiastków, które są cechą charakterystyczną twardej wody. Dzięki temu woda deszczowa nie pozostawia po sobie specyficznego białego nalotu.

Deszczówka świetnie się sprawdzi również do napełniania przydomowych oczek wodnych.

Inne sposoby na wykorzystanie wody deszczowej

Podlewanie ogrodu to nie jedyna rzecz, którą można zrobić z deszczówką. Ten rodzaj wody sprawdzi się znakomicie przy niektórych domowych czynnościach takich jak:

  • Pranie,
  • Prace porządkowe (np. mycie podłóg),
  • Podlewanie roślin doniczkowych,
  • Spłukiwanie toalet.

Aby jednak wykorzystać deszczówkę w domu, niezbędny jest odpowiedni system, w którego montażu pomoże firma Konrad Legutko Kml.

Zbiornik na wodę deszczową

Zbiornik na deszczówkę stanowi serce systemu gromadzenia i filtrowania wody. Zbiorniki mogą być naziemne, mniejsze i łatwiejsze do zamontowania lub podziemne. Te drugie są zwykle dużo większe, a ich montaż wymaga wykopu w ziemi, z którym znakomicie poradzi sobie firma Konrad Legutko Kml.

Dodatkowym, praktycznym rozwiązaniem jest tzw. system rozsączania. Taka konstrukcja gromadzi wodę, a następnie stopniowo uwalnia ją do gruntu. Dzięki temu gleba ma odpowiednie, regularne nawodnienie, a właściciel posesji nie musi się martwić o ewentualne zalania.

Podziel się