Artykuł sponsorowany Od czego zależy prawidłowy montaż stolarki otworowej?

Od czego zależy prawidłowy montaż stolarki otworowej?

Przy każdym remoncie generalnym oraz budowie zachodzi konieczność montażu stolarki otworowej w postaci okien i drzwi w budynku. Od poprawności tego montażu zależy późniejsze, bezproblemowe użytkowanie oraz ochrona cieplna i akustyczna pomieszczeń. Na co zwrócić uwagę przy tych pracach? Czym charakteryzują się właściwie zamontowane drzwi i okna?

Montaż stolarki otworowej w budynkach możemy funkcjonalnie podzielić na trzy główne obszary:

  • Mocowanie mechaniczne,
  • Izolację termiczną,
  • Wykończenie estetyczne.

Najważniejsza jest staranność i dokładność prac

Pierwszym obszarem montażu okien i drzwi jest mocowanie mechaniczne. Jak podkreśla właścicielka firmy Złota AP, Anna Pruska, źle wykonany montaż okien, jest przyczyną nie tylko nieszczelności, miejscem utraty olbrzymich ilości ciepła, czy przedostawania się wiatru do budynku, to również przyspieszone niszczenie ram okiennych.

Podczas mocowania mechanicznego, powinno się używać specjalnych uchwytów blaszanych dostarczonych przez producenta stolarki okiennej. Kupując okna, najbezpieczniej korzystać jest z ofert profesjonalnych dostawców okien i drzwi, oferujących od razu usługę profesjonalnego montażu stolarki okiennej.

Kupowane okna powinny mieć fabrycznie dobrane uchwyty wpasowane w profil ościeżnicy i w nim się zatrzaskujące. Ościeżnica powinna być wypoziomowana, a piankowanie odbywać się po założeniu okien lub drzwi, celem zapobiegania deformacjom.

Montaż mechaniczny i izolacja termiczna idą w parze

Istotnym elementem montażu okien jest jego ciepłochronność. Jeżeli ten obszar zostanie zaniedbany, pogorszą się znacznie termochronne parametry fabryczne okien czy drzwi. Ich izolacyjność zależy bowiem od całości produktu wraz z jego montażem. Dlatego należy zadbać o szczelność wiatrową, połączenia z murem, stosując specjalne taśmy uszczelniające, zapobiegające przewiewom.

Istotnym elementem są parapety, które odpowiadają za znaczne straty ciepła. Zewnętrzny powinien być zahaczony zębem o spód okna i odizolowany pianką. Wewnętrzny najlepiej powinien być w wykonaniu ciepłochronnym, w całości mocowany pod oknem. Spód tego parapetu powinien być oklejony wraz ze ścianą pod kaloryferem specjalną matą odbijającą ciepło.

Ostatnim elementem montażu jest jego estetyczne zakończenie. Otwory ościeżnicowe należy otynkować. Styk okna z murem warto zasilikonować lub wypełnić szpachlą akrylową. Zapobiegnie to pękaniu połączenia. Często stosuje się obicia muru w postaci drewnianej lub panelowej, dostosowanej do stylu wykończenia pomieszczeń. Taśmę ochronną, przyklejoną na ramach należy usunąć. Stwierdzone odchylenia i nieszczelności styku z uszczelką poddaje się regulacji. Montuje się klamki, elementy maskujące zawiasy, dekoracyjne i stolarka okienna gotowa jest do użytku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas