Artykuł sponsorowany O czym trzeba pamiętać chcąc samodzielnie ułożyć płytki ceramiczne?

O czym trzeba pamiętać chcąc samodzielnie ułożyć płytki ceramiczne?

W każdym domu, biurze czy urzędzie występują wykończenia pomieszczeń w postaci płytek ceramicznych. Stosuje się je przynajmniej w łazienkach i kuchniach, a więc tam, gdzie jest spora wilgotność, a higiena na podwyższonym poziomie. Jednak elementy takie świetnie sprawdzają się również jako wykończenie typowo estetyczne salonów, klatek schodowych. Poprawne ułożenie płytek powinien wykonać wprawny glazurnik, jednak można podjąć się również samodzielnie.

Aby całość wykonać poprawnie ale i estetycznie, warto pokusić się o projekt takiego wykończenia. Często profesjonalne salony sprzedaży płytek oferują gotowe wizualizacje, będące inspiracją do budowy własnych projektów.

Przed zakupem płytek ceramicznych warto dokładnie rozrysować wzór i przeliczyć ilości potrzebnych materiałów wchodzących w skład motywu. Opieranie się wyłącznie na przypuszczeniach w momencie, gdy w połowie prac okaże się, że któregoś elementu składowego brakuje, zakupienie go w identycznym odcieniu może być już niemożliwe.

Zamawiaj elementy ceramiczne u producenta

Nie tylko dla własnej wygody i oszczędności czasu warto korzystać ze sprawdzonych źródeł i zaopatrzyć się w płytki u czołowych dystrybutorów płytek ceramicznych. Przykładem takiego miejsca, które posiada bogatą ofertę płytek najwyższej jakości, wyłącznie sprawdzonych marek jest salon płytek i akcesoriów łazienkowych DOMEX ze Szczecina.

Zakup płytek u profesjonalisty pozwala często na zwroty nienaruszonych opakowań w przypadku ich niewykorzystania. Obliczenia ilości bowiem są trudne i często asekuracyjne zwiększamy ilości płytek „aby nie brakło” co w efekcie może prowadzić do dużych przeszacunkowań. Zwrot pozwala na wykorzystanie odzyskanych pieniędzy na elementy aranżacyjne pomieszczeń.

Nie spiesz się z wyborem kleju – słuchaj rad specjalistów

Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Chcąc cieszyć się pięknie ułożonym wzorem, glazurą latami, trzeba zakupić dobre komponenty w postaci kleju i fug. Klej powinien być dobrany do rodzaju przeznaczenia oraz mieć odpowiednią jakość. Podobnie jest z fugą do szczelin oraz ewentualną zaprawą wyrównującą powierzchnie. Nie warto kusić się na drobne oszczędności chemii niesprawdzonych producentów, gdyż odpadające po czasie płytki zniweczą całą naszą inwestycję i wysiłek.

Nie szczędź na narzędziach, od nich zależy twój komfort pracy

Musimy wyposażyć się również w narzędzia do mieszania kleju, jego rozprowadzania oraz akcesoria do przycinania płytek. Istotą poprawnego ułożenia od strony technicznej jest przyklejenie płytki całą powierzchnią do stabilnego podłoża. Zapewnia to rozprowadzenie odpowiedniej ilości zaprawy pacą z grzebieniem. Strona estetyczna wymaga, aby płytki stanowiły płaską powierzchnię jako całość oraz miały równomiernie rozłożone szczeliny fugowe. Wymaga to wprawnej ręki, dopasowywania położenia płytek do poprzednich i trzymania się linii odniesienia, wzdłuż której się poruszamy.

Wskazane jest, aby cięcia płytek występowały w jak najmniejszej ilości. Jeżeli już zachodzi taka potrzeba, powinny być zmniejszone w miejscach najmniej widocznych. Wymagana jest do tego wyobraźnia i planowanie, aby wiedzieć jak skończy się dana partia i w którym miejscu. Jeżeli okładamy powierzchnię nierównoległą, musimy tę wadę zgubić stopniowo na fugach tak, aby ich zwężanie nie było widoczne. W ten sposób osiągniemy wrażenie prostopadłości całej powierzchni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas