Artykuł sponsorowany O czym pamiętać przed przystąpieniem do robót fundamentowych na działce budowlanej?

O czym pamiętać przed przystąpieniem do robót fundamentowych na działce budowlanej?

Roboty fundamentowe to pierwszy etap prac budowlanych domu, bloku, czy każdego innego budynku. Ich wykonanie musi się odbyć zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi oraz uzyskanym pozwoleniem na budowę. Sprawdźmy, o czym trzeba pamiętać, zanim rozpoczniemy roboty fundamentowe. Czy jest coś, co można i warto zrobić wcześniej, aby prace przebiegły sprawnie?

Roboty fundamentowe – co obejmują?

Fundamenty to najważniejsza część budynku. Odpowiadają za stabilność konstrukcji budowlanej. Dlatego roboty fundamentowe należy wykonywać starannie, nie oszczędzać na materiałach oraz profesjonalnym sprzęcie. W skład czynności koniecznych do wykonania tych działań zalicza się oczywiście zrobienie wykopu pod fundament. Wykonuje się go na podstawie projektu budynku z wykorzystaniem koparki. Roboty ziemne kończą pierwszy etap stawiania fundamentów. Następnie przystępuje się do zalania i uzbrojenia wykopu. Oczywiście poszczególne etapy wykonywania prac mogą się różnić w zależności od metody budowania fundamentu.

Jakie formalności muszą być spełnione, aby przystąpić do robót fundamentowych?

Roboty fundamentowe można rozpocząć tylko i wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jest wydawane na podstawie złożonego wniosku i dołączonego do niego projektu budynku oraz zmian adaptacyjnych wykonanych przez architekta, które są dostosowane do warunków ukształtowania terenu, na którym będzie stawiany dom. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę trzeba jeszcze zatrudnić geodetę, który wykona dla nas tyczenie. To na jego podstawie operator koparki będzie wykonywał wykop fundamentowy. Profesjonalne usługi koparko ładowarką oferuje między innymi firma budowlana CAT Mazury.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby przyspieszyć roboty fundamentowe, warto wcześniej przygotować teren pod budowę. Co to oznacza? Mając pozwolenie na działanie, można wykonać niwelację terenu, czyli wybrać bądź nawieźć ziemie, aby podłoże, gdzie będą wykonywane fundamenty, było równe. W tym celu niezbędna może okazać się koparka, która znacznie przyspieszy takie czynności. Dodatkowo warto usunąć wszelkie drzewa, krzewy i ich korzenie, a także inne przedmioty, które uniemożliwiłyby swobodny dostęp do terenu. Dzięki temu ekipa budowlana będzie mogła od razu przystąpić do wykopu fundamentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter