Artykuł sponsorowany O czym pamiętać montując domową instalację elektryczną?

O czym pamiętać montując domową instalację elektryczną?

Ciężko w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie bez prądu. Instalacja elektryczna jest niezbędnym wymogiem instalacji budowanej. Prąd zresztą uznawany jest za najbezpieczniejsze źródło energii. By jednak tak rzeczywiście było, domowe instalacje muszą być przeprowadzone zgodnie z projektem oraz z obowiązującymi przepisami prawnymi. O czym koniecznie należy pamiętać przy montowania instalacji elektrycznych?

Obwody elektryczne

Przede wszystkim projekt instalacji elektrycznej powinien być  bardzo dobrze przemyślany i zawierać odpowiednią liczbę obwodów. Warto go dobrze przeanalizować jeszcze przed budową i wszystko sobie dobrze rozplanować włącznie z lokalizacją włączników. Obwody powinny być dostosowane do ilości energii elektrycznej potrzebnej na ich użytkowanie. Wyróżniamy obwody jednofazowe (do zasilania pralki czy zmywarki) oraz obwody trójfazowe potrzebne do zasilania urządzeń potrzebujących dużo energii (kuchnie elektryczne, piece akumulacyjne). Ilość obwodów zwiększa się w zależności od powierzchni mieszkania. Na małe mieszkanie o metrażu około 45m2 wystarczą zaledwie 2 lub 3 obwody. Natomiast mieszkanie o powierzchni 100 m2 wymaga około 6 lub 7 obwodów. Z powierzchnią mieszkania oraz z ilością obwodów związana jest także liczba gniazd wtykowych. W pokojach montuje się ich zdecydowanie mniej (od 3 do 5) niż w kuchni (od 7 do 9). Dodatkowo, gniazda wtykowe zlokalizowane blisko źródła wody powinny być zabezpieczone zabudową wyłączników. Dla bezpieczeństwa, wszelkie instalacje elektryczne powinny być wykonane z przewodów miedziowych.

Uprawnienia

Pracę związane z projektem jak i montażem instalacji elektrycznej możemy powierzyć tylko i wyłącznie osobie z odpowiednimi uprawnieniami jakie posiada firma elektryczna typu Mk Elektro Marcin Krowiak. To na tyle odpowiedzialna praca, że powierzenie jej osobie nieuprawnionej może mieć fatalne skutki włącznie z zagrożeniem zdrowia lub życia. Fachowcy elektrycy wiedzą jak zapobiec różnorodnym awariom powstałym w wyniku przepięć w instalacjach elektrycznych poprzez zamontowanie ochrony przeciwprzepięciowej. Profesjonaliści zamontują także instalację zgodnie z przepisami typu gniazda umieszcza się nie niżej niż 20-30 cm od poziomu podłogi. W łazience wysokość jest znacznie większa, gdyż jest to około 140 cm od podłogi, a w kuchni ich umiejscowienie jest zależne od wysokości blatu i może wahać się od 80 do 120 cm. Gniazdka znajdujące się w pobliżu wody nie mogą być zlokalizowane mniej niż 60 cm od jej źródła. Przepisy mówią także o wysokości umiejscowienia wyłączników, które muszą znajdować się na wysokości pomiędzy 90, a 140 cm. Specjaliści będą też pamiętać, aby podzielić instalację na dwie fazy, aby w razie awarii jednej, móc nadal korzystać z drugiej. Pomoc profesjonalnej firmy elektrycznej jest nieodzowna w montażu bezpiecznej instalacji elektrycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas