Artykuł sponsorowany Normy, którym podlegają śruby i nakrętki

Normy, którym podlegają śruby i nakrętki

Zapewnienie odpowiedniej trwałości łączenia – tak w skrócie można określić najważniejszy wymóg technologiczny, jaki normy światowe stawiają przed firmami trudniącymi się produkcją śrub oraz nakrętek. Najważniejsze na rynku międzynarodowym są normy DIN, PN oraz ISO. W niniejszym artykule postanowiliśmy wyjaśnić, czym są te normy i co właściwie zyskujemy, kupując śruby i nakrętki spełniające wymogi każdej z tych norm?

Norma DIN

Została opracowana przez Niemiecki Instytut normalizacyjny (Deutsches Institut fur Normung) i dzisiaj jest powszechnie respektowana we wszystkich krajach niemieckojęzycznych.  Norma ta klasyfikuje jakość śrub oraz nakrętek, ich wytrzymałość oraz determinuje właściwe zastosowanie. 

Zapytaliśmy pracownika firmy Sariv o to, jak właściwie należy czytać oznaczenia dyktowane przez normę DIN? Odpowiedział nam, że Niemcy słyną ze swojej solidności oraz prostego, logicznego myślenia. Nie inaczej jest w przypadku oznaczeń normy DIN. Szereg cyfr, które następują po wyrażeniu DIN, oznaczają, z jakim kształtem łba śruby mamy do czynienia, z jakiego rodzaju materiału została wykonana (stal czarna, nierdzewna etc.) oraz oznacza klasę właściwości mechanicznych. Co więcej, są one pogrupowane w specjalistycznych tabelach i odczyt danych jest naprawdę łatwy.

Norma PN

PN to skrót oznaczający naszą krajową normę, która została zatwierdzona w jednostce normalizacyjnej. Oznaczenie PN na śrubie czy nakrętce jest równoznaczne, z tym że została zaaprobowana przez Polski Komitet Normalizacyjny i spełnia wszelkie wymogi przepisów krajowych. Bardzo często możemy spotkać się, z tym że po oznaczeniu PN mamy pięciocyfrowy ciąg znaków, który określa, podobnie jak w przypadku normy DIN, kształt łba, materiał, z jakiego jest wykonana oraz klasę wytrzymałości.

Norma ISO

Jest sygnaturą międzynarodową, która została wprowadzona na rynek przez jednostkę International Organization for Standarization (która jest międzynarodowym organem normalizacyjnym i od której to nazwy wziął się skrót ISO). Ta organizacja jest chyba najbardziej znana i rozpoznawalna na całym świecie. Zapis cyfr, podobnie jak w poprzednich normach, oznacza kształt, rodzaj materiału wykonania oraz wytrzymałość.

Warto wspomnieć, że wiele podmiotów korzysta z wytycznych norm zamiennie – na rynku można znaleźć mnóstwo tabel konwersyjnych, dzięki którym możemy swobodnie dobierać elementy śrubowe oraz nakrętki. Jest to o tyle ważne, że niektóre firmy dopuszczają stosowanie zamienników w projektach i jeżeli nie mamy akurat pod ręką śruby regulowanej przepisami jednej normy, to możemy posłużyć się odpowiednikiem z certyfikacją innej normy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas