Artykuł sponsorowany Niezwykłe ciekawostki na temat kamieni ogrodowych

Niezwykłe ciekawostki na temat kamieni ogrodowych

Ogród to miejsce, które powinno być dla nas oazą spokoju, miejscem w którym możemy na przykład urządzić grilla czy też po prostu odpocząć. Jest to również miejsce, które powinno posiadać bardzo miły dla oka wygląd, a uzyskać to możemy dzięki zastosowaniu ozdobnego kamienia ogrodowego. Dowiedzmy się z poniższego artykułu czegoś ciekawego na temat kamieni ogrodowych.

Przykładowe rodzaje kamienia ogrodowego

Wśród najpopularniejszych rodzajów kamienia stosowanego w ogrodach wyróżnić możemy: 

  • Grys - Jest to typ kamienia ogrodowego (czy też kruszywa), który powstaje w procesie mechanicznego łupania skał. Cechą charakterystyczną grysu są jego zaostrzone, nieregularne kształty, zaś najczęściej stosowanymi w ogrodach rodzajami są tak zwany grys bazaltowy oraz grys marmurowy.
  • Otoczaki - Są to kamienie o zaokrąglonych i idealnie wyszlifowanych krawędziach, które powstają zarówno w sposób naturalny (poprzez szlifowanie przez wodę na przykład w strumykach) bądź też w sposób mechaniczny. Jeśli chodzi o rodzaje otoczaków, to można tutaj na pewno wyróżnić otoczak grecki.

Klasyfikacja i charakterystyka kamieni ogrodowych

Kamień ogrodowy należy do szerokiej grupy kruszyw mineralnych, których klasyfikacja oraz ogólna charakterystyka zależna jest głównie od tego, w jaki sposób one powstają, a także jakie jest ich konkretne zastosowanie. Jeśli chodzi o sposób pozyskiwania kamienia ogrodowego, to możemy mieć tutaj do czynienia z takim podziałem jak:

  • Kamienie naturalne - Jest to kruszywo, które poddawane jest obróbce naturalnej bądź mechanicznej, dzięki czemu uzyskuje ono niepowtarzalny (najczęściej obły i gładki) kształt.
  • Kamienie łamane - W tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, kruszywo ogrodowe pozyskiwane jest w procesie mechanicznego łamania czy też rozdrabniania większych skał.

Ze względu na zastosowanie kamienie ogrodowe możemy podzielić na:

  • Kamienie elewacyjne - Zastosowanie tego rodzaju kamienia to oczywiście ozdoba elewacji w różnego rodzaju budynkach.
  • Kamienie wypełniające - Jak sama nazwa wskazuje, jest to kamień, który może posłużyć nam jako ciekawe wypełnienie (a co za tym idzie i upiększenie) na przykład doniczek z kwiatami
  • Bryły - Jest to najczęściej rodzaj dość dużych, łamanych skał, z których możemy utworzyć w ogrodzie bardzo ciekawe konstrukcje przypominające tereny górskie.
  • Kamienie nawierzchniowe (luźne bądź utwardzone) - W postaci luźnej stosowane są głównie do usypywania skarp, zaś w postaci utwardzonej (z płyt kamiennych) tworzy się z nich drogi.

Zalety stosowania kamieni naturalnych w ogrodzie

Jeśli chodzi o zalety, które dotyczą stosowania kamieni naturalnych w ogrodzie, to są to na pewno walory estetyczne, dzięki którym nasz ogród (lub elewacja budynku) zyska niepowtarzalny i bardzo piękny wygląd. Zastosowanie kamieni naturalnych ma również bardzo dobry wpływ na roślinność, ponieważ umożliwiają one między innymi podnoszenie Ph gleby, a także w przypadku pomogą dostarczyć większe ilości wapnia.

Skąd wziąć kamienie ogrodowe?

Decydując się na zakup kamienia ogrodowego, warto zwrócić się do fachowej firmy takiej jak Skaltech Sp. z.o.o, która w swojej bogatej ofercie posiada nie tylko kruszywa czy też kamienie ogrodowe, ale również i drogowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas