Artykuł sponsorowany Najważniejsze zasady projektowania budynków gospodarczych

Najważniejsze zasady projektowania budynków gospodarczych

Budynek gospodarczy służy do przechowywania różnych materiałów i narzędzi, które są nieodzowne przy obsłudze budynku mieszkalnego. W budynku gospodarczym wykonuje się także drobne prace warsztatowe, a nawet przechowuje się płody rolne. Warto jednak wiedzieć, że przy projektowaniu tego typu budynków obowiązują pewne standardy i wymogi.

Budynek gospodarczy a pozwolenie na budowę

W przypadku budynków gospodarczych nie jest wymagane pozwolenie na budowę ani zgłoszenie tylko wtedy, gdy budynek będzie związany z prowadzoną działalnością rolną. Wówczas obiekt stanowi uzupełnienie istniejącej infrastruktury, czyli zabudowy zagrodowej, która powstała na działce siedliskowej. Powierzchnia takiego budynku nie może jednak przekraczać 35 m2, a maksymalna rozpiętość konstrukcji nie może być większa niż 4,8 m.

Budowa na podstawie zgłoszenia jest możliwa w przypadku budynków wolnostojących i parterowych o innym przeznaczeniu niż rolne, których powierzchnia nie przekracza 35 m2, przy czym tego typu obiektów na działce nie może być więcej niż 2 na każde 500 m2. W przypadku niespełniania któregoś z warunków należy wnioskować o pozwolenie na budowę.

Projekt budynku gospodarczego

Kluczowym dokumentem w projektowaniu budynku gospodarczego jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który dokładnie określa rodzaj i wygląd budynku, jaki może powstać na konkretnej działce. Oprócz tego w MPZP projektant może znaleźć informacje o wymaganych odległościach od granicy działki i innych elementów infrastruktury.

Indywidualne projekty budynków gospodarczych sporządzają specjaliści z pracowni Archicons z Lublina, którzy zajmują się także adaptacją gotowych projektów na potrzeby klienta. Warto bowiem wiedzieć, że wszystkie gotowe projekty można zaadaptować, nie wychodząc ponad zakres zgód na zmiany określony przez autora.

Biuro architektoniczne z Lublina zawsze na etapie projektowania dobiera najlepsze w konkretnej sytuacji rozwiązania technologiczne, tak aby późniejszy proces budowy przebiegał szybko i sprawnie. W przypadku budynków gospodarczych, które dostawiane są do istniejącej już zabudowy, zwykle stosuje się podobne koncepcje architektoniczne, tak aby wszystkie elementy infrastruktury na działce prezentowały się w sposób spójny. Niemniej jednak przy projektowaniu budynków gospodarczych kluczowe jest ich przeznaczenie – inaczej będzie wyglądał projekt małego przydomowego warsztatu, inaczej schowka na narzędzia a jeszcze inaczej dużego obiektu na składowanie opału, narzędzi, maszyn i urządzeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter