Artykuł sponsorowany Najważniejsze zalety drewnianego tarasu

Najważniejsze zalety drewnianego tarasu

Wykończenie tarasu za pomocą desek drewnianych to rozwiązanie, które pozwala stworzyć powierzchnię o interesującym wyglądzie. Nie tylko jednak wizualne aspekty są przez inwestorów brane pod uwagę. Taras ze względu na swoje położenie narażony jest bowiem na działanie czynników zewnętrznych. Czy wykazuje on w tym zakresie należytą odporność i tym samym zapewnia wygodne jego użytkowanie przez wiele lat?

Jakie drewno wybrać na deski tarasowe?

Deski, które układa się na konstrukcji nośnej drewnianego tarasu, mogą być wykonane z różnych gatunków materiału. Często stosuje się do tego celu drewno egzotyczne. Ze względu na swoją wytrzymałość dobrze sprawdzą się też gatunki iglaste. Czym zatem konkretnie kierować się przy ostatecznej decyzji odnośnie materiału użytego do wykonania desek na nasz taras drewniany? Przede wszystkim dopasowaniem wizualnym do aranżacji ogrodu i elewacji domu. Więcej nietypowych możliwości daje w tym wypadku drewno egzotyczne, którego intrygujące odcienie czerwieni i brązu świetnie komponują się z nowoczesnymi obiektami.

Nie bez znaczenia pozostają jednak parametry techniczne materiału. Drewno na deski tarasowe musi być wytrzymałe, odporne na wilgoć, zmienne temperatury i promieniowanie słoneczne. Ważne jest też, by konkretny gatunek nie był podatny na ścieranie i zarysowania. Pamiętajmy o tym – taras jest bowiem intensywnie eksploatowaną nawierzchnią, po której często przesuwamy meble ogrodowe i poruszamy się w różnych rodzajach obuwia. Z tego względu dobrym wyborem będzie drewno egzotyczne merbau oraz bangkirai, ale sprawdzą się też gatunki iglaste: świerk i sosna.

Czy taras drewniany to stabilne podłoże?

Taras przygotowany z desek, do których produkcji użyto właściwego gatunku drewna, jest zatem podłożem przede wszystkim wytrzymałym. Czy jednak stabilnym? Uzależnione jest to od prawidłowości wykonania konstrukcji nośnej. Składa się ona z charakterystycznych legarów, do których przymocowuje się deski. Legary podlegają wypoziomowaniu w taki sposób, by nawierzchnia była jednocześnie równa, ale zapewniała też poprawny odpływ wody. Konieczne jest też dopasowanie rozwiązań technologicznych do rodzaju podłoża pod tarasem.

Wiedzą o tym specjaliści z firmy Z.K.Owczarek, przygotowując takie nawierzchnie na wylewkach betonowych, gruncie czy nawet dachach, gdzie zakotwiczenie konstrukcji nośnej nie jest możliwe. W każdym z tych miejsc taras drewniany będzie stanowił solidne podłoże, jeśli zostanie przygotowany prawidłowo. Jest to obok doskonałego, nietypowego wyglądu, kolejna zaleta takiego rozwiązania. Do atutów tarasów drewnianych z pewnością można zaliczyć cenę ich montażu, która jest niższa niż np. kafelkowanie powierzchni. Drewno lepiej komponuje się też z rozmaitymi dodatkami ogrodowymi, w tym meblami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas