Artykuł sponsorowany Najważniejsze elementy wyposażenia blacharni

Najważniejsze elementy wyposażenia blacharni

Użytkowanie samochodów wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia, ze względu na specyfikę ruchu drogowego wynikającą z rozwijanych prędkości, liczby przemieszczających się pojazdów, szans popełniania przez kierowców błędów czy świadomego ignorowania zasad bezpieczeństwa. Skutki wypadków, kolizji, niewielkich stłuczek lub zwykłych szkód parkingowych mogą być łatwo usunięte, wymagają jednak skorzystania z usług dobrze wyposażonej blacharni.

Co musi się znaleźć w każdym warsztacie blacharskim?

Konstrukcja współczesnych samochodów opiera się zazwyczaj o wykorzystanie samonośnego nadwozia, składającego się ze szkieletu nośnego oraz elementów poszycia. Są one wykonywane z blach stalowych, a w pewnej mierze także aluminiowych, które po odpowiednim uformowaniu i połączeniu stają się bazą, pozwalającą na montaż pozostałych podzespołów, a także są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń, zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, gwarantują zmniejszenie oporów aerodynamicznych oraz kształtują wygląd samochodu. Uszkodzenia nadwozia polegają więc na ogół na odkształceniu poszczególnych części. Jeśli skala zniszczeń nie jest zbyt duża, większość defektów można naprawić, prostując różne elementy kadłuba lub pokrywających go paneli. Naprawy tego rodzaju wymagają jednak użycia specjalistycznego sprzętu. Do podstawowego wyposażenia blacharni zalicza się przede wszystkim rama blacharska. Pozwala ona na prostowanie elementów nadwozia tak, by odzyskały one właściwą geometrię i pozwoliły na bezpieczną jazdę, zachowując jednocześnie właściwą wytrzymałość na obciążenia oraz kolejne odkształcenia.

Co jeszcze musi się znaleźć w blacharni?

Dokonywanie napraw przy użyciu ramy blacharskiej nie byłoby możliwe bez wcześniejszego sprawdzenia zakresu odkształceń i pomiaru odstępstw od prawidłowej geometrii nadwozia. Konieczne będzie więc także posiadanie mechanicznego lub elektronicznego systemu pomiarowego. Procedura prostowania nadwozia nie może się odbyć bez wykorzystania słupów naprawczych, które pozwolą na właściwe ukształtowanie elementów dzięki zastosowaniu układu siłowników hydraulicznych oraz systemu mocowań. Równie potrzebne okażą się rozpieraki hydrauliczne, ułatwiające radzenie sobie ze wgnieceniami, wygięciami czy skrzywieniami. Naprawy nadwozia nie obejmują jednak tylko ingerencji w strukturę nośną, ale również obsługę poszczególnych paneli lub elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Sprawdzonym dostawcą wyposażenia blacharni jest firma Tapka z Krakowa, która oferuje m.in. systemy pomiarowe, ramy blacharskie, docery oraz hydraulikę siłową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas