Artykuł sponsorowany Najładniejszy dach z dachówki ceramicznej

Najładniejszy dach z dachówki ceramicznej

Aby prawidłowo pokryć dach dachówkami ceramicznymi lub betonowymi, najpierw trzeba go odpowiednio przygotować i rozplanować rozmieszczenie dachówek. Już na etapie projektu podejmowana jest decyzja o rodzaju pokrycia dachowego, ponieważ z uwagi na różny ciężar pokryć, bierze się go pod uwagę przy przeliczaniu przekrojów elementów konstrukcyjnych dachu. Wtedy też wylicza się całkowitą powierzchnię pokrycia dachu.

Wybór pokrycia dachowego

Dachówka ceramiczna to bez wątpienia najbardziej efektowny materiał na wykończenie dachu. Do niedawna był też najdroższy, nie tylko z uwagi na cenę samego materiału, ale także z powodu drogiego montażu. W tej chwili koszta pokrycia dachu dachówką ceramiczną, betonową czy blachodachówką jest porównywalny, dlatego inwestorzy częściej decydują się właśnie na dachówkę ceramiczną. Aby dach pokryty dachówką ceramiczną przez lata wyglądał ładnie i spełniał zadanie ochrony budynku przed warunkami atmosferycznymi, musi być wykonany przez doświadczonych dekarzy. Wykonanie pokrycia z dachówki ceramicznej wymaga znajomości pewnych zasad, jak również odpowiedniego przygotowania dachu i rozplanowania dachówek.

O ile w projekcie podjęta jest decyzja, czy pokrycie będzie z dachówek ceramicznych, czy nieco lżejszych betonowych, czy też ze znacznie lżejszej blachy, to już o kształcie i o konkretnym produkcie inwestor może zadecydować na budowie. Dobry dekarz z firmy Dam-Dach, świadczącej usługi blacharsko-dekarskie, radzi, by ze względów ekonomicznych na dachach prostych stosować pokrycie z większych elementów, za na skomplikowanych z tych mniejszych, dzięki czemu mniej będzie odpadów przy przycinaniu. Kształt dachówki wpływa na jej ciężar, ale nie ocenia się ciężaru pokrycia na podstawie jednej sztuki, lecz na podstawie ciężaru 1 m2 pokrycia. Dla przykładu karpiówka, która jako pojedyncza dachówka jest lżejsza od marsylki, układana jest gęsto jedna na drugiej, przez co jest jednym z najcięższych pokryć dachowych.

Zasady dotyczące układania dachówek

W celu uniknięcia różnic kolorystycznych na dachu dobrze jest przed wniesieniem ich na połać wymieszać elementy z kilku palet. Podobnie jak płytki ceramiczne, tak i dachówki podczas procesu wypalania i suszenia mogą nieco zmieniać barwę, co wynika po prostu z właściwości gliny. Niestety w trakcie tych procesów dachówki mogą też nieco zmienić wymiary, zatem na budowie konieczne jest dokładne wymierzenie długości i szerokości krycia konkretną partią, bo od tego zależy prawidłowe rozmieszczenie łat. Jest ono niezmiernie istotne, gdyż wpływa nie tylko na estetykę dachu i jego symetrię, ale przede wszystkim na jego szczelność. Aby odpowiednio rozmieścić łaty istotne jest właściwe rozmierzenie elementów pokrycia, tj. jego długości, szerokości i przesuwności. Te parametry podawane są zwykle na stronach internetowych i w katalogach producentów, ale doświadczeni dekarze wiedzą, że najpewniejszą metodą jest próbne ułożenie dwóch rzędów po dwanaście sztuk dachówek na miejscu, zmierzenie ich w pozycjach zsuniętych i rozsuniętych i następnie wyliczenie parametrów średnich oraz dla pojedynczych dachówek. Ta metoda pozwala na rozplanowanie odległości pokrycia od okapu do kalenicy w taki sposób, by nie było potrzeby cięcia dachówek pod gąsiorem. Przy prawidłowym ustawieniu łat elementy pokrycia leżą prawidłowo, co zapewnia jego szczelność, ponadto, wraz z całą konstrukcją dachu mogą odpowiednio pracować pod naporem wiatru, śniegu, czy różnic temperatury i wilgotności.

Dachówki układa się po uprzednim przygotowaniu dachu, tj. przybiciu łat, przytwierdzeniu grzebieni okapu i przymocowaniu obróbek blacharskich i rynien. Układanie rozpoczyna się zwykle od okapu w górę, choć niektórzy dekarze wolą najpierw wykonać skomplikowane obróbki, takie jak położenie gąsiorów, wykonanie koszy, obłożenie kominów i okien połaciowych, a potem układać same połacie. Jeśli jest to możliwe, zamiast cięcia dachówek korzystne jest stosowanie elementów ułamkowych, lecz jeśli przycinanie jest niezbędne, nie należy tego robić na połaci, gdyż powstający pył może zatkać i uszkodzić ułożone poniżej warstwy folii wiatroizolacyjnych. Montaż dachówek przebiega w sposób określony przez producenta, za pomocą systemowych klamer, spinek lub wkrętów, dopuszczalne jest też łączenie za pomocą elementów uniwersalnych. Nie należy na stałe przytwierdzać wszystkich dachówek, a jedynie te, które znajdują się w miejscach szczególnie narażonych na oddziaływanie wiatru, tj. w koszach, na kalenicy, przy okapie, oknach połaciowych, kominach i lukarnach, oraz na narożnikach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas