Artykuł sponsorowany Nagrobki z granitu z firmy Kamieniarstwo J&M Szarek – o czym musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup?

Nagrobki z granitu z firmy Kamieniarstwo J&M Szarek – o czym musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup?

Granit jest obecnie materiałem, który najchętniej wybiera się do produkcji nagrobków. Charakteryzuje się wyjątkową trwałością i estetycznym wyglądem. Jego cena jest umiarkowana i dostępna na niemal każda kieszeń. Należy jednak pamiętać, że występuje w kilku odmianach. Czym będą się od siebie różniły i czy jest coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Firma Kamieniarstwo J&M Szarek doradzi Ci w tej kwestii.

Czym jest granit?

Granit to skała, która skalda się głównie z kwarcu, skalenia potasowego, plagioklazu i biotytu. Ma charakterystyczną, jawnokrystaliczną budowę. Najpopularniejszą odmianą są szare, które składają się z czarnych i białych „ziaren” i to właśnie je można spotkać powszechnie na cmentarzach. Skała ta może jednak występować w wielu innych odmianach kolorystycznych. W Polsce największe złoża granitu znajdują się w okolicy Dolnego Śląska, na ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach. Jego wygląd różni się w zależności od miejsca wydobywania, gdyż dodatki różnorodnych minerałów mogą zmieniać jego barwę oraz wzór tworzony przez złączone ze sobą kryształy.

Granit to jeden z najcenniejszych materiałów kamieniarskich, dlatego firma Kamieniarstwo J&M Szarek często wybiera go jako surowiec w produkcji wytwarzanych nagrobków. Skała ta jest wyjątkowo trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjające warunki środowiska.

Co wpływa na koszt nagrobka?

Koszty granitowych nagrobków mogą być różne, dlatego warto wspomnieć, co najbardziej wpływa na wahania ceny. Pierwszym elementem jest oczywiście wielkość. Ze względu na mniejsze zużycie materiału, najtańsze będą niewielkie pomniki niemowlęce. Drugim wyznacznikiem jest rodzaj granitu. Bardziej unikatowe odmiany barwne (czarne, czerwone) są nieco droższe od klasycznych. Koszty zależą również od stopnia skomplikowania projektu. I bardziej udziwniony kształt i więcej zdobień, tym więcej zapłacimy za kompleksową usługę.

Czy konserwacja może zmienić kolor płyty?

Konserwacja to obowiązkowy etap produkcji nagrobka, gdyż każdego dnia są one narażone na niesprzyjające warunki środowiska, takie jak wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV oraz opady. W późniejszych latach impregnację należy przeprowadzić ponownie, gdyż środek z czasem może ulegać ścieraniu się. Prawidłowo wykonana przez kamieniarza konserwacja nie wpłynie na naturalną kolorystykę granitu. Trzeba być jednak ostrożnym, kiedy po latach zabierzemy się za to samodzielnie. Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usługi profesjonalistów – zakładu kamieniarskiego lub firmy zajmującej się fachową renowacją i sprzątaniem nagrobków. Podczas nieumiejętnego stosowania impregnatu mogą powstawać plamy, przebarwienia oraz mikropęknięcia.

Skorzystaj z pomocy firmy Kamieniarstwo J&M Szarek

Firma Kamieniarstwo J&M Szarek, zlokalizowana w Żyrardowie, to ceniony przedsiębiorca z ponad 40-letnim doświadczeniem w branży kamieniarskiej. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji wyrobów z kamienia naturalnego. W swojej ofercie posiada szeroką gamę usług, takich jak wykonanie nagrobków pojedynczych, podwójnych czy urnowych, a także elementów wyposażenia wnętrz: blaty, schody, stoły czy parapety. Współpracując z producentami akcesoriów nagrobkowych, firma oferuje również lampiony, krzyże, ramki, wazony oraz aplikacje nagrobne. Ponadto, Kamieniarstwo J&M Szarek wykonuje elementy kamienne o skomplikowanych kształtach, takie jak ozdoby wnętrz, elementy kominkowe, kolumny, fontanny czy ławy.

Opracowanie:

Kamieniarstwo J & M Szarek

Żyrardów , Limanowskiego 3

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter