Artykuł sponsorowany Nabijanie klimatyzacji domowej czynnikiem chłodniczym

Nabijanie klimatyzacji domowej czynnikiem chłodniczym

Działanie klimatyzatorów wewnętrznych podłączonych pod agregaty zewnętrzne jest stosunkowo proste. Dzięki pracy sprężarki i innych podzespołów obu urządzeń dochodzi to przepracowania czynnika chłodniczego. To on bierze udział w chłodzeniu powietrza, które jest produkowane przez system. Bez odpowiedniej ilości czynnika chłodniczego klimatyzacja nie może zatem działać wydajnie. Niski jego poziom wpływa też na szybsze wyeksploatowanie różnych elementów całego układu.

Czynniki chłodnicze w nowoczesnych klimatyzacjach

Nowoczesne klimatyzacje domowe nie tylko posiadają innowacyjne systemy filtracyjne np. oparte o jony srebra. Dużym krokiem naprzód całej technologii jest też wykorzystywanie mało inwazyjnych czynników chłodniczych. Odchodzi się zatem od popularnej substancji R124a z grupy F-gazów, na rzecz bezpieczniejszych dla środowiska i zdrowia człowieka czynników R744, R717 czy R1234yf. Ostatnia substancja chłodząca nie pływa w żadnym stopniu na globalne ocieplenie i zwiększa wydajność pracy klimatyzatorów.

Dlaczego regularne nabijanie klimatyzacji jest ważne?

Regularnie nabijanie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym jest przede wszystkim ważne dla sprawności chłodniczej i grzewczej systemu. Bez dostatecznej ilości substancji chłodzącej jednostka wewnętrzna może utracić nawet kilkadziesiąt procent swojej wydajności. Cały system jest przy tym nadwyrężany i przegrzewany, a to z kolei prowadzi często do nieodwracalnych i poważnych uszkodzeń. Naprawy klimatyzatorów i agregatów zewnętrznych są zaś drogie – lepiej jest ich unikać, w tym pomaga regularne nabijanie klimatyzacji oraz inne działania serwisowe: czyszczenie parownika, odgrzybianie systemu, wymiana filtrów, kalibracja ustawień.

Jak często należy napełniać klimatyzację czynnikiem chłodniczym?

To jak często należy nabijać klimatyzację czynnikiem chłodniczym, zależy od wielu czynników: modelu klimatyzatora, rodzaju systemu, częstotliwości i zakresu jego użytkowania, a także od rodzaju czynnika. Najczęściej producenci danych urządzeń precyzyjne wskazują instruktaż związany właśnie z wymianą substancji chłodzącej w układzie. Dobrej klasy klimatyzatory wymagają nabijania raz na około 24 miesiące. Każde pogorszenie wydajności sprzętu należy zaś zgłosić do dobrego serwisanta. Okresowy przegląd, czyszczenie, a także niebywale istotne sprawdzenie szczelności systemu klimatyzacyjnego należy przeprowadzać częściej niż raz na 2 lata. O szczegóły pytaj specjalistów z firmy SPIRO INWESTYCJE, która sprzedaje i montuje urządzenia marek Fujitsu, Samsung, Mistral, LG, Panasonic oraz Hisense.

Na czym polega napełnianie klimatyzacji?

Napełnianie klimatyzacji polega przede wszystkim na sprawdzeniu szczelności układu, a następnie na wytworzeniu w nim próżni. Służą do tego specjalistyczne pompy oraz mierniki. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich warunków serwisant będzie mógł podłączyć butle z odpowiednim czynnikiem chłodniczym, który zostanie w danej ilości wtłoczony do systemu. Przy nabijaniu trzeba też kontrolować temperaturę na parowniku, czyli jednostce wewnętrznej naszego klimatyzatora. Na całej powierzchni lamelek nie może być mniej niż 8 stopni. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas