Artykuł sponsorowany Na jakiej głębokości powinny być układane kable energetyczne w gruncie?

Na jakiej głębokości powinny być układane kable energetyczne w gruncie?

Budowa domu nie opiera się jedynie na wyborze projektu i zatrudnieniu odpowiedniej ekipy. Zanim do tego dojdzie, należy zadbać o uzbrojenie działki w media, jeśli jeszcze nie ma ona wykonanych instalacji. Niezbędne będzie wtedy ułożenie kabli energetycznych w gruncie. Warto zatem sprawdzić, jak przepisy regulują to zagadnienie. Dowiedz się, na jakiej głębokości można umieścić kable energetyczne.

Układanie kabli energetycznych w gruncie – jaką głębokość zastosować?

Uzbrojenie działki w media to zadanie, które wymaga fachowej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Niezbędna także jest znajomość obowiązujących przepisów. Warto zatem pamiętać, że układanie kabli energetycznych o napięciu znamionowym mniejszym niż 1 kV według prawa powinno odbywać się w wykopie o głębokości minimum 70 cm. Najlepiej jednak zadbać o dodatkowe kilka cm, aby uniknąć ewentualnych błędów. W przypadku wykonywaniu instalacji kabli o większym napięciu znamionowym, które nie przekracza 20 kV, wtedy należy zastosować wykop o głębokości 80 cm. Kolejne 10 cm należy dodać, w przypadku gdy wybrane zostały kable o napięciu znamionowym pomiędzy 20 kV a 30 kV. W przypadku wykonania takiej instalacji warto skorzystać z pomocy fachowców, takich jak firma Grawel.

Układanie kabli energetycznych w gruncie – o czym warto pamiętać?

Zanim możliwe będzie wykonanie takich prac, warto najpierw zadbać o projekt. Niezbędne także będzie użycie minikoparki, aby wykonać wykopy o odpowiedniej głębokości. Na szczęście na rynku można znaleźć firmy oferujące usługi elektryczne, które dysponują wydajnym sprzętem. Przy układaniu kabli energetycznych warto mieć na uwadze także inne elementy:

  • czy w miejscu układania kabli energetycznych nie znajdują się kamienie lub inne przedmioty, które mogą potencjalnie uszkodzić instalację,

  • czy kable leżą swobodnie, gdyż należy uniknąć ewentualnych naprężeń,

  • czy trasa przebiegu kabli energetycznych pozwala na ich proste ułożenie bez konieczności nadmiernego zginania ich,

  • czy po ułożeniu kabli energetycznych jest zastosowane dodatkowe zabezpieczenie w postaci podsypki i nałożenia specjalnej folii,

  • czy jest zachowana odpowiednia odległość pomiędzy instalacją elektryczną a innymi mediami.

Doświadczeni fachowcy z pewnością wykonają budowę linii kablowych energetycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz z zachowaniem odpowiednich procedur. Do tego wiele firm oferuje nie tylko takie usługi, ale również wykonanie instalacji elektrycznych w domu, dzięki czemu uzyskasz kompleksową obsługę w tym zakresie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas