Artykuł sponsorowany Na czym polegają pomiary elektryczne sn i nn oraz kiedy należy je wykonać?

Na czym polegają pomiary elektryczne sn i nn oraz kiedy należy je wykonać?

Pomiary elektryczne są ważnym elementem profilaktyki, która zapobiega poważnym awariom, a także zagrożeniom spowodowanym pożarem. Są to usługi wymagające wysokich kompetencji i dużego doświadczenia. Dlatego pomiary wykonują specjalistyczne firmy, w których szerokim portfolio znajdują się pomiary elektryczne sn i nn. Dowiedz się, kiedy należy je wykonać?

Czym są pomiary elektryczne i kto je wykonuje?

Pomiary elektryczne są wynikającymi z obowiązku prawnego kontrolami instalacji elektrycznej. Muszą być przeprowadzane regularnie przez uprawnione firmy przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Służą zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi i mienia. Zapobiegają awariom, których skutki mogą przyczynić się do dużych utrudnień, ale także do groźnych w skutkach pożarów. Obowiązek kontrolowania stanu instalacji elektrycznych oraz terminy wykonywania pomiarów określone są w odpowiednich przepisach prawa budowlanego. Pomiarami elektrycznymi zajmują się profesjonalne firmy, dysponujące odpowiednią wiedzą i oprzyrządowaniem pomiarowym. Dobrym przykładem jest wykonawca usług elektrycznych SeNerga Serwis z miejscowości Rzgów koło Łodzi, który świadczy usługi z zakresu elektryki, mechaniki i serwisu automatyki przemysłowej.

Czym są pomiary elektryczne nn?

Pomiary elektryczne nn to pomiary instalacji i urządzeń niskonapięciowych. Są to instalacje zasilane napięciem 230/400 V, stosowane w budynkach mieszkalnych, obiektach handlowych i użyteczności publicznej oraz w obiektach przemysłowych. Przed przekazaniem do użytkowania w nowo wybudowanych i modernizowanych obiektach muszą być poddane pomiarom elektrycznym. Również właściciele budynków użytkowanych zobowiązani są do zlecania okresowych pomiarów elektrycznych, najczęściej co 5 lat. Pomiary elektryczne obejmują kontrolę pomiarową instalacji elektrycznej oraz współpracujących urządzeń i armatury.

Pomiary wyłączników i rozdzielnic średniego napięcia

Sieć sn, czyli średniego napięcia to sieć elektroenergetyczna, w której napięcie międzyfazowe wynosi od 1 kV do 60 kV. Jest ona wykorzystywana do przesyłu energii elektrycznej na średnie odległości i do jej rozdziału pomiędzy końcowymi użytkownikami. Ważnymi elementami sieci sn są wyłączniki i rozdzielnice. Urządzania te, również zgodnie z prawem budowlanym, podlegają okresowym przeglądom, nie rzadziej niż co 5 lat. Diagnostyką i pomiarami elektrycznymi wyłączników sn zajmują się specjaliści, którzy są w stanie określić normatywy konieczne podczas pomiaru. Wykonują także przeglądy, naprawy i modernizacje rozdzielnic sn oraz konserwacje aparatury łączeniowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas