Materiał Partnera Na czym polega specyfika blachy perforowanej

Na czym polega specyfika blachy perforowanej

Blachy perforowane znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach, wykorzystujemy je w budownictwie, do aranżacji wnętrz, w ogrodnictwie, a także szeroko pojętym przemyśle. Blachy produkowane są z różnych metali, na przykład stali nierdzewnej, stali czarnej, aluminium, a nawet miedzi. Co warto wiedzieć o specyfikacji dostępnej na rynku blachy perforowanej?

 Blachy perforowane – charakterystyka

Blachami perforowanymi nazywamy arkusze blach o jednorodnej lub nieregularnej perforacji. Otwory w blasze perforowanej znajdują się w regularnych odstępach. Blachy perforowane mogą być stosowane na przykład jako przesłony, fasady, czy dekoracje architektoniczne. Modne jest wykorzystywanie blach perforowanych do kreatywnych elementów ścian oraz elewacji. Kształty oczek mogą być różne – najpopularniejsze są oczka okrągłe i kwadratowe w układzie prostym, mijanym i diagonalnym. Podstawowy sposób wykonywania perforacji w blasze to wykrawanie otworów na prasie. Jak wynika z badań naukowych, perforacji można dokonać także techniką cięcia laserowego z gazem roboczym azotem lub tlenem, a także strumieniem wody. Wykazano jednak, że gdy gazem wspomagającym cięcie laserowe jest tlen, wytwarzana jest dodatkowa energia cieplna, co przyspiesza cięcie, jednak może to prowadzić do pogorszenia jakości cięcia. Krawędź po cięciu może być gorsza. Po cięciu z użyciem azotu pojawia się z kolei widoczny materiał przegrzany, natomiast po cięciu strumieniem wody na powierzchni powstają nierówności, które mogą przyczynić się do zmniejszenia wytrzymałości blachy perforowanej.

 Jak określamy parametry blachy perforowanej?

Do opisania blachy perforowanej potrzebujemy kilku parametrów.

Wielkość oczka przy perforacji okrągłej to zawsze średnica koła, a w przypadku oczek kwadratowych to oczywiście długość boku – mówi nam przedstawiciel firmy El Decor z Krakowa. Podziałka, kolejny parametr, to odległość od środka sąsiadujących ze sobą oczek. Istotna jest także odległość między sąsiadującymi otworami. Kiedy opisujemy długość i szerokość blachy perforowanej, mówimy oczywiście o wymiarach całego arkusza – powinniśmy też dodać szerokość pola perforacji (czyli np. odległość od zewnętrznego boku ostatniego kwadratowego oczka do zewnętrznego boku tego kwadratu, który znajduje się po przeciwnej stronie) oraz długość pola perforacji (analogicznie). Zamawiający wie wówczas, jaki „margines” ma blacha. Jeśli blacha ma perforację w układzie mijanym, podajemy także kąt mijania otworów. Dla zamawiającego istotna będzie także oczywiście grubość blachy oraz parametry metalu, z którego blacha została wykonana.

Podziel się